2 února, 2023
Administrativní centra a kanceláře

Kanceláře v Praze mají nejmenší neobsazenost ve střední Evropě

Podle analýzy poradenské společnosti JLL, za první čtvrtletí roku 2020, hraje město Praha prim mezi zeměmi střední a východní Evropy, v neobsazenosti kancelářských prostor, kde s 5,4 % dosahuje nejnižší úrovně. Přestože celý region zasáhla pandemie Covid-19, neočekává se výrazný nárůst neobsazenosti ani snižování nájmů.

„Neobsazenost je momentálně v Praze na velmi nízké úrovni a v průběhu prvního čtvrtletí ještě více poklesla na 5,4 %. Trh tedy vstoupil do současné krize v dobré kondici. Do konce roku by mělo být dokončeno dalších 151 100 metrů čtverečních, z nichž je více než polovina předpronajata (konkrétně je to 52 %). Poptávka nadále trvá, nevymizela, pouze se kvůli nouzovému stavu zpomalil celý proces. Proto nepředpokládáme, že by v nejbližších měsících mělo dojít k výraznému nárůstu neobsazenosti, spíše může dojít k mírné korekci,“ dodává Blanka Vačkova, vedoucí oddělení výzkumu ve společnosti JLL.

„Co se týká výše nájmů v Praze, zde nečekáme během následujících měsíců velké změny hned z několika důvodů. Nadále rostou stavební náklady, ceny energií nebo materiálů. To musí pronajímatelé ve svých nájmech promítnout. Vzhledem k nízké neobsazenosti neočekáváme snížení základního nájemného. Ke změnám ale může dojít u konkrétních specifických projektů, které se aktuálně potýkají s vysokou mírou neobsazenosti. U nich mohou pronajímatelé na situaci reagovat například navýšením kontribucí (pobídek), ale základní nájem zůstane stejný,“ vysvětluje Štěpán Šatoplet, vedoucí oddělení pronájmů kancelářských nemovitostí JLL.

„Napříč celým regionem sledujeme, že společnosti jsou daleko opatrnější v rámci svých rozhodovacích procesů ohledně expanzí či relokací, což se promítlo v rámci poklesu objemu uzavřených smluv včetně prodlužování nájmů. Ve srovnání s posledním čtvrtletím 2019 zaznamenáváme pokles objemu nových smluv o 39 %. Nicméně neobsazenost zůstává zatím velmi zdravá, o čemž také svědčí pozitivní absorpce nově dokončených projektů, komentuje Martin Stričko, senior analytik z oddělení výzkumu JLL.

Přestože celý region zasáhla v březnu pandemie koronaviru, která zcela ochromila ekonomiku, čísla za první čtvrtletí ukazují, že se podařilo dokončit rozestavěné projekty bez výrazného zpoždění. U některých rozestavěných projektů bylo mírné zpoždění doručení na trh z důvodu situace na trhu práce a omezeného režimu úřadů.  Nejproduktivnější v dodávání nových kanceláří na trh byla v prvním Bukurešť, kde bylo dokončeno 78 200 metrů čtverečních, respektive Budapešť, kde bylo předáno 45 600 metrů čtverečních nových kanceláří a v Praze, kde evidujeme 20 800 metrů čtverečních.

Zajímavá jsou také čísla rozestavěných projektů, které se budou dokončovat v následujících dvou letech. Největší rozloha kanceláří se připravuje ve Varšavě, kde je rozestavěno 770 000 metrů čtverečních, v Budapešti se aktuálně staví 479 000 metrů čtverečních, v Praze 253 700, v Bukurešti a Bratislavě přibližně 130 000 metrů čtverečních moderních kancelářských budov.

Zdroj/foto: PEPR CONSULTING/Titulní ilustrativní foto (www.pexels)

Related Posts