15 ledna, 2021
Administrativní centra a kanceláře

Main Point Pankrác: malá velká budova

Main Point Karlin, dle MIPIM Awards nejlepší kancelářská budova světa za rok 2012, se dočkal mladšího sourozence. Administrativní budova Main Point Pankrác byla postavena v osvědčené spolupráci trojúhelníku PSJ INVEST (developer) – DAM architekti (projektant) – PSJ (generální dodavatel) na sedm kilometrů vzdálené Pankrácké pláni v sousedství mrakodrapů. Čtyřicetimetrovou výškou je rozhodně nezastíní, ovšem láká jinými přednostmi a výrazně upoutá nezaměnitelnou plastickou fasádou.

Na Pankrácké pláni postupně vyrostla skupina výškových staveb, mezi nimiž se proplétá několik nižších budov o výšce osmi až dvanácti podlaží – Arkády, City Point a City Green Court. Main Point Pankrác svým hmotovým řešením navazuje na tyto objekty, čímž završuje propojení území u ulice Na Pankráci s protějškem ulice Pujmanové. Nízkoenergetická budova vyrostla na zastavěné ploše 5.676 m2. Po své listopadové kolaudaci v deseti nadzemních patrech nabízí 24.500 m2 pronajímatelných kancelářských a obchodních ploch a 406 parkovacích míst ve třech podzemních podlažích.

Main Point Pankrác je první budovou svého druhu na světě, která je schopna pohlcovat smog a snižovat emise v ovzduší. Nepřekvapí tedy, že aspiruje i na prestižní udržitelný certifikát LEED v nejvyšším stupni Platinum.

„Speciálně navržená fasáda a další části objektu používající nedávno patentované japonské technologie a odstraňují smog a jiné škodliviny z okolního ovzduší. Výsledný efekt je srovnatelný s tím, jako byste na místě vysadili park až se stovkami stromů,” objasňuje Jakub Jirka, projektový manažer developerské společnosti PSJ Invest.

Čtyřicet metrů vysoká budova Main Point Pankrác, jejíž nosnou konstrukci tvoří železobeton, je založená na půdorysu pěti zaoblených trojúhelníků. Výrazně plasticky tvarovaná fasáda pětice hmot svým půdorysně zakřiveným tvarem zvenčí utváří zajímavý a proměnlivý vzhled. Tento výraz je nezaměnitelný, jasně se odlišující od poněkud unifikovaných plochých prosklených fasád běžných kancelářských objektů. Budova je tímto řešením jednoznačně rozeznatelná od ostatních staveb v lokalitě. Plášť, tvarování objektu a koneckonců i materializace jeho interiéru jsou podřízeny prvotnímu konceptu, který mu architekti vtiskli – spíše než o dům se jedná o stroj – v podobě přesně opracované kovové součástky.

Sousedství mrakodrapů, které umožňuje vnímat budovu Main Point Pankrác i z nadhledu, přímo vybízí k citlivému řešení „páté fasády“ domu – střechy. Ta je proto koncipována jako velkorysá pobytová střešní zahrada, která neobsahuje žádné součásti technického zařízení objektu. To je umístěno do podzemního podlaží a částečně též do 1. a 2. nadzemního podlaží.

Originálním prvek novostavby rovněž představuje severovýchodní část hmoty, která je vyzdvihnuta na svazcích šikmých pohledových železobetonových sloupů. Na výšku dvou nadzemních podlaží zde tak poskytuje velkorysý krytý předprostor avizující vstup do budovy s atraktivním vodním prvkem. Velkorysé vstupní lobby zaujme dvěma trojicemi panoramatických výtahů.

Zdroj/foto: PSJ, a.s./PSJ, a.s., PSJ INVEST, a.s.

 

Podobné příspěvky