3 února, 2023
Administrativní centra a kanceláře

Poptávka po kancelářských prostorech ve střední Evropě zpomalila

Podle analýzy poradenské společnosti JLL ve druhém čtvrtletí roku 2020 poptávka po kancelářských prostorech výrazně poklesla ve srovnání s předchozími lety. Tento trend je sledovatelný ve všech hlavních městech zemí střední a východní Evropy. V Praze se citelně snížil zejména objem nově uzavřených nájemních smluv, které za druhé čtvrtletí zahrnovaly 45 300 metrů čtverečních. Ve srovnání s pětiletým průměrem poklesly o 45 procent. Jednoznačnou příčinou je nejistota spojená s dalším ekonomickým vývojem z důvodu pandemie koronaviru.

V průběhu druhého čtvrtletí bylo v Praze dokončeno 88 000 metrů čtverečních nových kanceláří, což ve srovnání s průměrem předchozích čtvrtletí představuje téměř dvojnásobný přírůstek. V polovině roku tak Praha disponovala celkem 3 709 800 metry čtverečními.

OBERMEYER HELIKA úspěšně pokračuje s projektem Rustonka

Poptávka vs neobsazenost

„Větší nabídka nových kanceláří v kombinaci se sníženou poptávkou se projevily v růstu neobsazenosti na 6,1 %, což je v rámci střední Evropy stále nejnižší číslo. Mezi kvartálně neobsazenost rostla ve všech hlavních městech střední a východní Evropy, k nárůstu došlo také v meziročním srovnání s jedinou výjimkou, a tou je Varšava, kde neobsazenost meziročně poklesla na 7,9%. Pokud jde o další vývoj neobsazenosti v Praze, očekáváme pouze mírný nárůst, a to zejména z důvodu nižšího objemu plánovaných projektů ve výstavbě,“ uvedla Blanka Vačkova, vedoucí oddělení výzkumu ve společnosti JLL.

I přes útlum realizované poptávky evidujeme dlouhodobě pozitivní absorpci, která drží neobsazenost na stále nízké úrovni. S ohledem na projekty ve výstavbě a jejich míru před pronajatosti neuvažujeme do konce roku růst neobsazenosti o více než 1 %. V současné době do neobsazenosti významně promlouvají podnájmy, jejichž objem činí přibližně 1-2 % nad rámec aktuálně volných ploch,“ dodal Martin Stričko, senior analytik v oddělení výzkumu JLL.

Zdroj: JLL Bratislava, Budapešť, Bukurešť, Praha a Varšava, Research Fóra jednotlivých zemí

Navzdory omezením způsobeným pandemií koronaviru bylo výrazné množství kancelářských prostor dokončeno také v dalších hlavních městech regionu. Nejvíce se jich na trhu objevilo ve Varšavě – 100 300 metrů čtverečních, a v Budapešti 87 800 metrů čtverečních.

Poptávka zpomaluje, ale objem výstavby ne

I přes pokles poptávky a zvyšující se neobsazenost pokračují investoři ve střední Evropě ve výstavbě kancelářských projektů s dokončením ještě v letošním a příštích dvou letech. Nejvyšší objem nové výstavby probíhá nyní ve Varšavě a v Budapešti, kde nově stavěné kanceláře představují více než 10 % současné celkové nabídky. To samé platí pro Bukurešť a Bratislavu. V Praze jsou to naopak pouhé 4 %.

Pandemie koronaviru se zatím neprojevila na nejvyšších dosahovaných cenách za pronájem kancelářských prostor. Nejvíce zaplatí nájemce za metr čtvereční a měsíc v Budapešti, a to až 25 eur, ve Varšavě 24 eur. Oproti tomu v Praze se nájemné pohybuje maximálně na hranici 22 eur. Nejlevněji pořídíte ve střední Evropě kancelářské prostory v Bukurešti a Bratislavě. Zvyšují se ale pobídky pro nájemce včetně nájemních prázdnin.

Zdroj/foto: PEPR CONSULTING/Titulní ilustrativní foto www.pikwizard.com

Related Posts