15 dubna, 2024
Administrativní centra a kanceláře

Příběhy kancelářských budov: Z bývalé strojovny a kotelny ČKD vznikly moderní kanceláře – Machine House

Přestavba původních průmyslových objektů na administrativní a kancelářské prostory je již pro současný Karlín typická. Další ukázkou jsou moderní kancelářské prostory Machine House, které vznikly rekonstrukcí původní strojovny společnosti ČKD. Stavba se nachází mezi Pernerovou a Šaldovou ulicí v Praze 8 a disponuje třemi patry kanceláří o celkové rozloze 403,5 m2. Součástí je i více než 300 m2 rozlehlá zenová zahrada. Zachována zůstala také přilehlá budova kotelny, která taktéž slouží jako administrativní objekt.

Fascinující komplex karlínské industriální architektury

S rozvojem strojírenské výroby vznikalo v Karlíně řada výrobních hal a souvisejících budov, které se mísily s obytnými domy a prorostly ke klasicistní blokovou zástavbou. Stejně tak i budovy společnosti ČKD vznikly v první polovině devatenáctého stolení. Stavby kotelny a energocentrály společnosti ČKD zde stojí dodnes a patří mezi fascinují komplexy karlínské industriální architektury. Zásadně se ale změnilo jejich využití.

Kancelářský objekt bývalé energocentrály

Budova bývalé energocentrály byla ke konci roku 2014 rekonstruována a nyní, již opatřeno zelenou fasádou, slouží jako kancelářský objekt. Dominanci budov podporuje také jejich umístění na rohu výše zmíněných ulic. S ohledem na architektonický význam byly vnější zásahy do stavby minimalizována a nové prvky se striktně podřídily původnímu vzhledu. K zásadní rekonstrukci došlo u vnitřního prostoru budovy. Součástí je i dvůr, oddělující kotelnu a energocentrálu, který je z ulice uzavřen zděnou bránou, vzhledově odpovídající charakteru již zmíněných budov.

Zdroj/foto: CBRE s.r.o.

Related Posts