31 ledna, 2023
Administrativní centra a kanceláře

Savills: V roce 2019 vyrostl pražský trh flexibilních kanceláří na 75 000 metrů čtverečních

Celková plocha flexibilních kanceláří a coworkingů v Praze dosáhla na konci roku 2019 úrovně 75 000 metrů čtverečních, což představuje meziroční nárůst o 56%. Nově otevřených bylo osm lokalit a celkem tak bylo v provozu 59 center, jak uvádí nejaktuálnější zpráva společnosti Savills. Podobný růst sektoru flexibilních kancelářských prostor se očekává i v roce 2020, kdy by se celková nabídka měla přiblížit hranici 100 000 metrů čtverečních.

I když byl v roce 2019 zaznamenán podobný počet nově otevřených center nabízejících sdílené kancelářské prostory jako v roce 2018, rozlohou narostla nabídka flexibilních pracovních prostor o 27 000 metrů čtverečních, což představuje nárůst o 138 % v porovnání s plochami, které byly uvedeny do provozu v roce 2018.

Během roku 2019 přivítalo své první klienty osm nových center. Kromě WeWorku, který koncem září uskutečnil svůj očekávaný debut v budově Drn na Praze 1, otevřela své první dvě lokality také společnost Spaces, HubHub rozšířil svou přítomnost v Praze o druhou pobočku, tentokrát v Paláci Ara, a podobně New Work otevřel své druhé centrum ve Waltrovce na Praze 5. Scott & Weber vstoupil na území Prahy 8 s prostorami v budově Praga Studios a Offices Unlimited představili coworkingové prostory v myhive Pankrác House na Praze 4. Kromě těchto nově otevřených lokalit došlo u pěti center, která byla otevřena již v předchozích letech, k navýšení kapacit.

Do konce roku 2020 by se celková nabídka coworkingů a sdílených kanceláří v Praze měla přiblížit hranici 100 000 metrů čtverečních. Mnoho současných provozovatelů se bude v průběhu roku soustředit na obsazení svých nově otevřených poboček, i když s ohledem na nastalou situaci kolem WeWorku mohou někteří konkurenti využít tuto příležitost ke zvýšení svého podílu na trhu.

„V České republice je největším trhem flexibilních (sdílených) kancelářských prostor bez pochyb Praha, ve srovnání s ostatními evropskými metropolemi je však místní trh stále málo rozvinutý a zatím nedosáhl úrovně nasycení trhu. Nízký objem flexibilních kancelářských prostor – méně než 2% z celkových ploch moderních kanceláří v Praze – a stabilní poptávka ze strany nájemců staví Prahu do vhodné pozice pro další nárůst ploch sdílených kanceláří, které by tak do konce roku 2020 mohly dosáhnout zhruba 100 000 metrů čtverečních,“ říká Lenka Oleksiaková, Senior Research Analyst spol. Savills.

Zdroj/foto: Savills CZ s.r.o./Titulní foto PRCOM

Related Posts