5 února, 2023
Architektura a design

DELTA a SWAP získávají dolnorakouskou cenu za stavby ze dřeva pro rok 2018

15. března byla udělena cena za dřevostavby pro rok 2018; DELTA a SWAP získávají první místo v kategorii „veřejné stavby“ za kancelářskou a laboratorní budovu IFA Tulln. DELTA a SWAP se velice těší z opětovného společného úspěchu poté, co společně již podruhé vyhráli s projektem IFA Tulln předchozí soutěž v oblasti architektury a nedávnotaké získali vítězství za projekci a realizaci budovy Univerzity humanitních věd a přírodních zdrojů BOKU ve Vídni.

Porota hodnotila projekty podle různých kategorií „kvalita architektonické tvorby s materiálem dřevo“, „kvalita provedení a správné nasazení dřeva“ a „inženýrská práce v oblasti stavby ze dřeva“. Koncept architektury dle DELTA green line v kooperaci se SWAP je jedinečný a dokázal porotu přesvědčit:

„Jasný objem dvoupodlažního stavebního tělesa okouzluje svým jemným pragmatismem a smysluplným použitím CLT-konstrukce (křížem vrstvené dřevo). Fasáda (předem vytvořená stavba s dřevěným rámem) s přísně rytmizovanými okenními otvory a integrovaná sluneční ochrana odráží jasné pracovní postupy výzkumného zařízení. Lineárně zónovaný půdorys poskytuje dobře osvětlené kanceláře směrem na jih a důmyslně eliminuje severní oslňující světlo v laboratořích. Celkově v průmyslové kvalitě provedené stavbě je realizovaná dokonce i výtahová šachta s CLT-konstrukcí, což je projevem jistého nadstandardního provedení. Pomocí jednoznačných zón, v jejichž rámci jsou hranice místností variabilní, není suverénně vyřešena jen orientace v budově, ale i souhra architektury a použití.“

Na IFA Tulln je jedinečná především prolínající se důsledná stavba ryze ze dřeva, která vyvolává příjemnou atmosféru a nezaměnitelnou estetičnost. Jako jedna z prvních kancelářských a laboratorních budov ze dřeva je projekt IFA Tulln průkopníkem v principu trvale udržitelných staveb. Je to inspirace a ukazuje to, že je možné stavět budovy s nejrůznějšími funkčními požadavky ze dřeva. Trvale udržitelný způsob stavby a dlouhá životnost budovy při používání mají dlouhodobý význam pro společnost.

Zdroj/foto: DELTA Projektconsult s.r.o.

Related Posts