1 února, 2023
Architektura a design

Udržitelné bydlení v Česku? Studentská architektonická soutěž Český soběstačný dům 2019 zná svého vítěze!

Navrhnout malý rodinný dům, který je po většinu roku nezávislý na dodávkách elektrické energie – takové bylo zadání čtvrtého ročníku studentské architektonické soutěže Český soběstačný dům. Desítky studentů z celé České republiky a Slovenska v soutěži představily své koncepty bydlení maximálně šetřící pitnou vodou a pokrývající většinu své spotřeby vlastní vyrobenou elektřinou. Vítězem letošního ročníku se stal Jiří Petrželka zFakulty stavební ČVUT v Praze.

Studenti museli pro daný návrh využít konkrétní, rozměrově atypický, pozemek v Českém Krumlově. K finálovým prezentacím přizvala odborná porota 8 nejlepších projektů. Nejlépe pak uspěl návrh Jiřího Petrželky, jehož dům lze postavit za 4 miliony korun. Provoz vítězného domu je díky akumulované sluneční energii zajištěn po tři čtvrtě roku, návrh také počítá s recyklací šedé vody a využitím dešťovky. Spotřeba pitné vody, která bude v následujících letech stále více ohroženou komoditou, je zde omezena na minimum.

Vítězný návrh studenta Jiřího Petřželky pokryje kompletně svou potřebu elektrické energie minimálně 265 dní v roce

Posláním celé soutěže je zvýšit povědomí o stavbách maximálně šetrných k životnímu prostředí. „Každá domácnost pouze na elektřině spotřebuje průměrně 1,3 tuny uhlí ročně. Věřím, že dává smysl stavět či rekonstruovat domy tak, že neplýtvají energií, část si jí k tomu samy vyrobí a na místě spotřebují. Naše soutěž chce pomoci vybudovat generaci profesionálů, kteří takové domy umí navrhovat,“ říká Pavel Podruh, zakladatel platformy Český soběstačný dům.

Projekt dvou off-grid Českých soběstačných domů zapuštěných do svahu, s ohebnou fotovoltaickou fasádou od dnes již úspěšného architekta Martina Starka. Se skladbou technologií mu pomáhal Petr Čmelík.

Hlavním partnerem Českého soběstačného domu je již od jejích počátků Hypoteční banka. „Věříme, že tato soutěž může pomoci nejen k vybudování silné základny architektů, kteří nejsou lhostejní k životnímu prostředí, ale také k načerpání vědomostí a inspirace širokou veřejností. Jako jednička na trhu hypoték sledujeme a podporujeme nejnovější trendy zodpovědného přístupu k životnímu prostředí v oblasti stavebnictví. Proto jsme také v roce 2018 představili Zelenou hypotéku a jako jediná banka na tuzemském trhu speciálně podporujeme výstavbu energeticky šetrného bydlení,“ dodává Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky.

Zuzana Kopiláková z Bratislavské univerzity v roce 2018 naprosto suverénně ovládla soutěž Český soběstačný dům svým do posledního detailu promyšleným návrhem energeticky soběstačného komplexu pěti budov s možnostmi sdílení a šetrným využitím všech dalších zdrojů, včetně vody.

Příští rok budou studenti poprvé navrhovat celou čtvrť ve skutečném developerském projektu. Výhodou reálných zadání soutěže je mimo jiné fakt, že studenti nevytvářejí své návrhy jen virtuálně, ale mohou se dočkat také jejich realizace. V září letošního roku tak začne Český soběstačný dům stavět dva ukázkové domy navržené účastníkem z prvního ročníku soutěže Vojtěcha Lichého.

Dva moderní off-grid domky (bez napojení na inženýrské sítě), navrhl v roce 2016 student Vojtěch Lichý a s technickým řešením zdrojové nezávislosti mu vypomáhal kolega Petr Pávek.

Zdroj/foto: Hypoteční banka, a.s./Český Ostrovní Dům s.r.o. – titulní foto: architektonický návrh moderního domku, autor Martin Jirásko

Related Posts