5 února, 2023
Facility a technologie budov

NEMO Report: Lidé kupující nemovitost si mohou snadněji prověřit rizika

Společnost MyNEMO Report spustila online nástroj na komplexní prověřování nemovitostí a rizik při jejich koupi. V ČR doposud taková služba chyběla. Přitom průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že každý třetí člověk se při koupi nemovitosti setkal se zásadním problémem.

Při koupi nemovitosti hrozí kupujícímu řada rizik, kterých si často není vědom. Cílem nové služby NEMO Report je umožnit lidem prověřit si online jednoduše a rychle před koupí vybraný byt, dům nebo pozemek.

Modřanský Háj zkolaudoval dalších 22 domů

“Informace o nemovitostech a možných rizicích jsou roztroušené na různých místech a pro běžného člověka jsou mnohdy nesrozumitelné. Přístup k informacím je tak komplikovaný a koupě přitom často probíhá pod časovým tlakem. Díky NEMO Reportu získá zákazník všechny potřebné informace obratem, na jednom místě a srozumitelně. Služba tak přispívá k větší transparentnosti a bezpečnosti obchodu s nemovitostmi. NEMO Report je určen jak spotřebitelům-laikům, tak i profesionálům-odborníkům na nemovitosti,” vysvětluje Jan Záhora, jednatel společnosti MyNEMO Report.

K realizaci projektu přispěla také podpora od Středočeského inovačního centra. „Vždy rádi podporujeme inovativní projekty, které dávají smysl. NEMO Report přináší přidanou hodnotu běžným lidem, ale i profesionálům,“ říká Jakub Hudec ze Středočeského inovačního centra.

Výsledky průzkumu

V září 2020 realizovala výzkumná agentura STEM/MARK průzkum na reprezentativním vzorku populace ČR 18+. Vyplývá z něj, že 33 procent obyvatel ČR, kteří koupili nějakou nemovitost, zažilo situaci, kdy až po podpisu kupní smlouvy zjistili nějaký zásadní právní, technický či jiný problém, o kterém předtím nevěděli. Tento průzkum také ukázal, že mezi nejčastější problémy patří tyto čtyři: neočekávané navýšení nákladů (72 %), horší technický stav, než bylo sděleno (49 %), výrazné zpoždění celého procesu (25 %) a nemovitost nelze využít k zamýšlenému záměru (21 %).

Zdroje dat pro NEMO Report

NEMO Report čerpá data z různých zdrojů a od důvěryhodných partnerů:

  • informace z katastru nemovitostí,
  • riziko povodní nebo záplav na adrese nemovitosti a v okolí,
  • zapsaná sídla firem na adrese nemovitosti,
  • ekonomický rating obce,
  • informace z insolvenčního rejstříku,
  • mapy a mapové podklady,
  • inženýrské sítě,
  • územní plány obcí.

Cena, proces a výsledek prověření = NEMO Report

NEMO Report je spuštěn ve verzi STANDARD (890 korun vč. DPH), která poskytuje prověření klíčových oblastí a rizik. Zákazník na webu zadá adresu nemovitosti, zaplatí jako v e-shopu a během několika minut získá informace o nemovitosti. Ty obsahují kromě identifikace nemovitosti například údaje o zástavách, věcných břemenech, vlastnících a jejich podílech, o aktuálních řízeních na katastru, riziku povodní, o sídlech společností a hodnocení obce. To vše doplněné o srozumitelné vysvětlení a komentáře. Ukázku výstupu si můžete prohlédnout zde. Počátkem roku 2021 budou doplněny balíčky MINI a KOMPLEX.

MyNEMO Report

Jsme technologická společnost, za kterou stojí tým lidí, kteří mají společnou vizi a mnohaleté profesní zkušenosti. Věříme, že každý člověk má právo na objektivní informace o nemovitosti, o jejíž koupi jedná s prodávajícím či zprostředkovatelem. Zejména se to týká možných rizik spojených s koupí nemovitosti. Proto jsme vytvořili online systém NEMO Report, který laikům i odborníkům zpřístupňuje snadno, rychle a srozumitelně informace o konkrétních nemovitostech, upozorňuje na možná rizika a přidává komentáře s užitečnými informacemi. V současné době máme přístup již k více než miliardě dostupných informací o nemovitostech v České republice.

Zdroj/foto: PROTEXT/Titulní foto (www.pexels.com)

Related Posts