5 února, 2023
Facility a technologie budov

Provoz válcovny plastů ve Fatra Napajedla ochladí technologie od ČEZ ESCO

Zakázka zahrnovala výstavbu čtyř chladicích věží a instalaci dvou chladících jednotek – takzvaných chillerů – pro strojové chlazení vody. Celkový instalovaný chladící výkon technologie přesahuje 8 MW. Předmětem díla byla zároveň realizace kompletních potrubních rozvodů včetně čerpadel, centralizace chlazení v nové strojovně a elektropráce včetně měření a regulace. Dodávka je součástí dosud největší investice v dějinách závodu, kterou je nová válcovna.

„Fatra je naší další významnou referencí v oblasti chladicích technologií, kde jsme za poslední dva roky realizovaly zakázky v objemu přesahujícím dvě stě milionů korun. Zakázky za dalších zhruba devadesát milionů korun máme nyní rozjednány,“ říká ředitel pro průmyslovou energetiku v ČEZ ESCO Michal Židek.

K nejvýznamnějším patří ty pro společnosti napojené na automobilový průmysl, například pro výrobní závod Benteler Automotive v Klášterci nad Ohří nebo továrnu lídra ve výrobě polovodičových čipů ON SEMICONDUCTOR v Rožnově pod Radhoštěm.

Instalovat chladící technologie pro výrobu, technické zabezpečení budov a strojovnu vzduchotechniky ve Fatra bylo třeba ještě před stavbou nové válcovny, jejíž provoz se rozběhne na podzim 2019.

„Komplexní řešení od ČEZ ESCO nám pomohlo navýšit budoucí kapacitu strojovny pro výkon nové válcovny plastů. S průběhem výstavby a dokončením zakázky jsme spokojeni, proto jsme otevřeni další spolupráci v souladu s kritérii výběrového řízení,“ uvedl ředitel energetiky ve Fatra a. s. Vít Macháň.

„Jsme rádi, že se nám podařilo i přes nepříznivé klimatické podmínky v zimních měsících zakázku úspěšně a včas dokončit včetně provedení všech komplexních zkoušek a garančních měření,“ dodává Michal Slíva, ředitel pro tepelnou energetiku v ČEZ Energetické služby.

Investice v hodnotě 1,4 mld. korun do nově vznikající válcovny pro výrobu hydroizolačních fólií a podlahovin má navýšit tržby společnosti Fatra až na 5 miliard korun a přinést více než 100 nových pracovních míst. Firma v závodě zavede nejmodernější výrobní postupy, jako je automatizace, propojování IT systémů, řízení spotřeb energií nebo preventivní údržba, čímž chce podnik naplnit svou vizi Průmyslu 4.0.

O Fatra, a. s.:

Historie společnosti Fatra sahá do roku 1935. V současnosti je členem koncernu AGROFERT. Společnost provozuje moderní technologie na zpracování plastů ve výrobních závodech v Napajedlích a Chropyni. Dlouhodobě patří mezi významné evropské zpracovatele plastů. Celkem zaměstnává 1 300 zaměstnanců. Ve svých závodech Fatra vyrábí PVC podlahové krytiny, hydroizolační fólie, produkty z technických fólií, plastové profily, BOPET fólie pro potravinářské účely, paropropustné fólie pro hygienické potřeby, vstřikované výrobky a PVC granulát. V roce 2017 dosáhly tržby společnosti za výrobky a služby výše 3,8 mld. Kč a více než dvě třetiny produkce směřovaly na zahraniční trhy.

Zdroj/foto: ČEZ ESCO, a.s./Fatra, a. s.

Related Posts