5 února, 2023
Facility a technologie budov

Povinné vsakování dešťové vody u novostaveb ceny bytů nezvýší, v Praze to už navíc platí

Extrémní sucho, které posledních několik let trápí celé Česko, jenom ukazuje, jak je voda potřebná. Kvůli nedostatku vláhy přichází o úrodu zemědělci i drobní zahrádkáři, některé menší vodní toky zcela vyschly a voda mizí i ze studní a podzemních zdrojů. Desítky obcí jsou odkázané na nouzové zásobování cisternami. A to ještě ani naplno nepropuklo léto se svými tropickými teplotami. Není proto divu, že se zodpovědná ministerstva a úřady snaží přijít s návrhy, jak vodu v krajině udržet. Zatím poslední nápad představil ministr životního prostředí Richard Brabec. Jeho resort chce prosadit u nových staveb povinnost akumulovat nebo vsakovat dešťovou vodu.

Každý rozumný majitel nemovitosti už nyní přemýšlí, jak dešťovou vodu co nejvíce zadržet a využít ji. Pokud to nedělal už v minulosti, tak ho k tomu extrémní sucho minulých let donutilo nyní. My jsme to například řešili v táborské zoologické zahradě u jezírka ve vodním světě, kde žijí vodní ptáci. Kvůli suchu totiž jezírko přirozeně napájené z přírodního zdroje začalo přicházet o vodu. Proto jsme do něj svedli dešťovou vodu ze střech všech budov v areálu tak, abychom zásobování vodou pomohli. Bez tohoto systému hrozilo, že by jezírko vyschlo a chovaní ptáci by přišli o své přirozené prostředí.

Tento nápad proto považuji za rozumný a prospěšný. Ostatně v Praze tato povinnost pro novostavby platí už několik let, zavedly ji Pražské stavební předpisy. Každá velká novostavba musí vyřešit, jak zajistit vsakování či retenci dešťové vody. Pouze ve výjimečných a jasně doložených případech, kdy takovéto nakládání s dešťovou vodou není možné, umožňují předpisy odvod dešťové vody do dešťové kanalizace.

Náklady na vsakovací systém nejsou příliš veliké, do ceny bytů se proto promítnou jen minimálně. Naopak noví majitelé bytů budou mít dobrý pocit, že alespoň takto pasivně pomáhají české krajině. Ta totiž každou kapku vody potřebuje jako sůl.

Zdroj/foto: EKOSPOL a.s. (RNDr. Evžen Korec, CSc., Generální ředitel a předseda představenstva)/Titulní ilustrativní foto (www.pixabay.com)

Related Posts