5 února, 2023
Investice a rozvoj

Broker Consulting Index hypotečních úvěrů: Sazby stále klesají a zájmem o hypotéky roste

Červnový Broker Consulting Index hypotečních úvěrů nepřinesl žádné překvapení, průměrná úroková sazba dále klesá směrem ke dvěma procentům, aktuálně se v červnu ustálila na 2,20 %, p. a. Od letošního března, kdy dosáhla maxima, zaznamenala pokles o 0,46 procentního bodu. Průměrná výše hypotečního úvěru se na druhou stranu mírně zvýšila na současnou hodnotu 2 475 000 Kč.

„Ani koronavirus neoslabil chuť Čechů po vlastním bydlení, jak ukázaly oficiální data za první kvartál v roce 2020. Meziročně trh rostl o polovinu v poskytnutých objemech financí na úvěry na bydlení. V počtech byl nárůst pomalejší, a to 27,16 procent. Je to dáno poměrně výrazným meziročním nárůstem cen realit, pro pořízení stejně veliké nemovitosti ve vybrané lokalitě byla třeba větší částka, než tomu bylo před rokem,“ shrnuje vývoj Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting, a pokračuje: „Jaký bude vývoj do konce roku, je nyní těžké predikovat, data ale zatím moc optimismu nepřinášejí. Že se na podzim zpomalení ekonomiky nevyhneme, je jasné již nyní. Otázkou zůstává, jak velký propad bude.“

Broker Consulting Index hypotečních úvěrů: Hypoteční trh v době koronavirové

Ekonomické ukazatele naznačují zatím spíše pesimistický vývoj, kdy míra inflace dosáhla v červnu 3,1 % a rostl i index spotřebitelských cen, a to o 3,3 %.

 

„Zvyšující se ceny, ale stagnující průmyslová produkce a zvyšující se nezaměstnanost jsou ukazatele, které bohužel nahrávají predikcím o tom, že v druhém pololetí tohoto roku může hypoteční trh poklesnout. Snížení zájmu o nové hypotéky by v tomto případě bylo ještě lepším scénářem, tím temnějším pak může být nesplácení těch stávajících a nárůst dlužníků,“ vysvětluje hlavní analytik Broker Consulting.

O Broker Consulting

Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a téměř 50 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank.

Zdroj/foto: Broker Consulting, a.s./Titulní ilustrativní foto (www.pexels)

Related Posts