31 ledna, 2023
Investice a rozvoj

Central Group má za sebou prodejně nejlepší leden za posledních 10 let

V posledním čtvrtletí loňského roku se v Praze prodaly rekordní dva tisíce nových bytů. Prodejní statistiky největšího českého rezidenčního stavitele Central Group ukazují, že vysoké prodejní tempo se drží i na začátku letošního roku. Jen během prvního měsíce se firmě podařilo prodat téměř 80 nových bytů, což z letošního ledna dělá nejsilnější úvod roku za posledních 10 let. Vysoký zájem o bydlení potvrzují i dnes zveřejněná čísla Fincentrum Hypoindexu, který hlásí nejsilnější první měsíc roku v historii tohoto ukazatele. Během ledna byly sjednány hypotéky v celkovém objemu 24,942 miliardy korun.

Central Group v letošním prvním měsíci prodal celkem 77 nových bytů, což je více než v dosud v rekordním roce 2016, kdy firma za celý rok prodala celkem 1.243 bytů.

„Leden bývá obvykle co do prodejů pomalejší. Letos jsme ale zaznamenali zvýšený zájem a prodali rekordních 77 bytů. Pokračuje tak vysoký zájem o nové byty z konce loňského roku, kdy se jen za poslední čtvrtletí v Praze prodalo 2.050 nových bytů,“ říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Central Group: Nová výstavba bytů nestíhá

Jedním z hlavních důvodů rostoucího zájmu jsou dostupnější hypotéky

Zvýšený zájem o nové byty ukazuje i pohled na statistiky hypoték. V lednu byly dle Fincentrum Hypoindexu sjednány úvěry na bydlení o objemu 24,942 miliardy Kč, což je nejvyšší lednový objem v historii tohoto ukazatele. Jde tak o pokračování trendu z loňského roku, kdy byly dle Hypoindexu sjednány hypotéky v celkovém objemu 254 miliard Kč, což byl nový rekord.

Podobná data ukazuje i oficiální statistika České národní banky (ČNB), která za minulý rok udává dokonce 266 miliard korun. Ta na rozdíl od Hypoindexu zahrnuje data o hypotékách od všech bank a stavebních spořitelen a umožňuje rozlišit například i to, jaký objem připadá na nově uzavřené hypotéky a jakou část tvoří refinancování již dříve uzavřených úvěrů.

Central Group – Rezidence U Radnice

V loňském roce činil objem skutečně nových hypoték téměř 217 miliard Kč, což je o třetinu (55 miliard Kč) více než v roce 2019 a o 30 miliard více než v roce 2018. Za nárůstem oproti předchozím rokům stál především velký zájem o nové bydlení v druhé polovině roku 2020.

Zdroj: Společné analýzy Central Group, Trigema, Skanska; ČNB

Úrokové sazby by mohly začít růst

Hypotečnímu trhu hodně pomohla série opatření ze strany ČNB, kdy došlo postupně k uvolnění limitu LTV na 90 % a zrušení dluhových limitů DTI a DSTI, a také již deset měsíců klesající úrokové sazby.

„ČNB na svém nedávném zasedání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni, v druhé polovině roku se ale očekává jejich navýšení. Kdo uvažuje o koupi nemovitosti, neměl by proto příliš otálet,“ uzavírá Tomášková.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

O společnosti Central Group

Central Group je největším rezidenčním stavitelem v České republice. Za 26 let svého působení dokončil již 180 rezidenčních projektů a prodal více než 16.000 nových bytů, domů a parcel. Veškeré vydělané prostředky investuje do dalšího rozvoje, a proto nepotřebuje pro svou činnost bankovní úvěry.

Central Group se neúčastní žádných veřejných zakázek ani není příjemcem žádných veřejných dotací a každoročně platí českému státu stamilionové částky na daních. Mnoha desítkami milionů korun každý rok také přispívá na obecně prospěšné účely.

Central Group v současnosti vlastní kolem 1,5 milionu m² brownfieldů a pozemků určených k výstavbě, na kterých plánuje více než 30.000 nových bytů. Připravuje celé nové městské čtvrti a na velkých projektech spolupracuje s těmi nejlepšími architekty z ČR i ze světa. V aktuální nabídce společnosti jsou stovky bytů v mnoha lokalitách po celé Praze.

Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s./Titulní foto – Central Group – Bytový projekt Mílová

Related Posts