Fincentrum Hypoindex březen 2019: Sazby prudce klesly, zájem roste
V březnu se konečně hypoteční trh odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá druhý dech. Průměrná úroková sazba zažila největší mezi měsíční propad od března roku 2015. Letos v březnu sazba poklesla o devět bazických bodů na 2,9 procenta. Vyplývá to z aktuálního Fincentrum Hypoindexu.
„S březnovým poklesem průměrné úrokové sazby Fincentrum Hypoindexu souvisí také výrazné zvětšení rozdílu mezi sazbami jednotlivých bank. Zatímco některé banky pokračovaly ve zvyšování sazeb, jiné se rozhodly pro opak. Vyplatí se tak věnovat více pozornosti výběru banky, u které si sjednat úvěr. Optikou pětiletých i desetiletých fixací u úvěrů s dostatečným zajištěním tedy není žádný důvod kývnout na nabídky bank, jejichž minimální sazby začínají trojkou,“ říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.
Nižší sazby přilákaly do bank více klientů. Ve třetím měsíci roku 2019 bylo sjednáno o 1 703 hypotečních úvěrů víc než v únoru a celkem za březen jich bylo 6 664. Dalším důvodem rostoucího zájmu je také to, že na počty a objemy úvěrů na bydlení už by nemělo mít vliv předzásobení, do kterého se lidé pustili kvůli regulacím hypoték z října loňského roku. Klienti si tehdy vzali hypotéky raději s předstihem, což mělo za následek nárůst počtů v podzimních měsících, ale pak i propad hypotečního trhu na začátku roku letošního roku.
V březnu byly sjednány hypotéky v objemu 14,756 miliard korun, což je o 3,875 miliard více než v únoru. V meziročním srovnání však počty i objemy pokulhávají. V březnu minulého roku totiž bylo sjednáno 9 087 hypotečních úvěrů v objemu za 19,247 miliard korun.
Čtvrtletní výsledky jsou slabé
Vzhledem k hodně slabému začátku letošního roku jde o jedno z nejslabších čtvrtletí za poslední roky. Během prvních třech měsíců bylo letos sjednáno jen 16 389 hypoték v celkovém objemu za 36,567 miliard korun. První čtvrtletí je většinou nejslabší část roku na hypotečním trhu, ale letos se hypotékám opravdu nedařilo. Těží z toho stavební spoření, které lidé čím dál víc využívají i na pořízení nového bydlení, a nejen na rekonstrukce.
Zajímavosti z hypotečního trhu
Česká národní banka ve spolupráci s ministerstvem financí chystají novelu zákona, která by mohla učinit hypotéky dostupnější pro mladé do 36 let. Kdyby novela prošla, mladí by si bez problémů mohli sjednat hypotéku až na 100 procent hodnoty zástavy nemovitosti, a navíc by mohli na splátku dluhu vynaložit 50 procent ze svého měsíčního čistého příjmu, což je o pět procentních bodů více než teď. Součástí novely zákona by měly být i nové pravomoci ČNB při stanovování podmínek k poskytování hypoték.
Koncem března Česká národní banka již potřetí za sebou ponechala úrokové sazby beze změny. Kvůli obavám z toho, jak dopadne telenovela s názvem Brexit a obchodní války, centrální banka volí spíše opatrnost. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tedy zůstal na 1,75 %, diskontní sazba na 0,75 % a lombardní sazba na 2,75 %.
Odborným partnerem ukazatele je Česká bankovní asociace:
Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Sberbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.
Zdroj/foto: Fincentrum a.s./Fincentrum a.s., Titulní foto (www.pexels.com)