13 května, 2024
Investice a rozvoj

Fincentrum Hypoindex listopad 2018: Sazby raketově rostou, zájem o hypotéky slábne

Po hypotečních žních nastává ochlazení. Banky s měsíčním zpožděním pociťují dopad regulace Českou národní bankou. Zájem o hypotéky v listopadu opadl. Během jedenáctého měsíce si sjednalo hypoteční úvěr 8 617 klientů, což je o 1 973 méně než minulý měsíc.

V listopadu úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly ve svém růstu a dostaly se na 2,78 procenta. Za podobné úrokové sazby si lidé sjednávali hypotéky v červnu roku 2014.

V předposledním měsíci letošního roku klesly v mezi měsíčním srovnání jak počty, tak i objemy nově sjednaných hypoték. Sjednáno bylo 8 617 smluv o hypotečním úvěru v celkovém objemu za 19,495 miliard korun. Objemy byly tedy v listopadu o skoro 4,8 miliardy korun nižší než v říjnu, kdy atakovaly letošní rekordy.

“Během listopadu sjednaly banky zapojené ve Fincentrum Hypoindexu úvěry v objemu přes 19 mld. Kč. V těchto objemech se však stále nachází část úvěrů, na které nebyla aplikována nová pravidla ověřování bonity platná od října. ČNB stále nemá možnost nařizovat parametry úvěrů přímo a některé z bank se rozhodly doporučení ČNB zavést později než od počátku října,” říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Meziročně počty klesly, objemy kopírují loňský listopad
Loňský listopad nijak zvlášť nevybočoval ani v počtech ani v objemech. Letos bylo v jedenáctém měsíci sjednáno o 829 hypotečních smluv méně než loni. Objemy byly loni i letos takřka stejné.

Letos v listopadu hypoteční trh začal pociťovat dopady omezení poskytovaných hypotečních úvěrů Českou národní bankou. V říjnu se totiž ještě dokončovaly rozjednané obchody, které byly započaty před zmíněnou regulací. Od října 2018 by banky na doporučení ČNB neměly poskytovat klientům, jejichž dluh překročil devítinásobek jeho ročního čistého příjmu (ukazatel DTI) a současně by na splátku dluhu měl vynaložit maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu (ukazatel DSTI).

Co se děje na hypotečním trhu?
Rostoucí úrokové sazby u hypoték se netýkají jen nových zájemců o hypoteční úvěry, ale i těch, kteří tuto půjčku refinancují. Klienti, kteří si pořídili hypotéku s rekordně nízkou úrokovou sazbou a končí jim doba fixace, budou možná vynakládat za splátku hypotéky vyšší částku než doposud. Týká se to momentálně hlavně tříletých fixací. Zpřísňovat podmínky u půjček pro domácnosti zatím ČNB nehodlá. „S ohledem na zpomalování dynamiky cen rezidenčních nemovitostí,rychlý růst příjmů domácností a zastavení nadhodnocování cen bytů považuje ČNB aktuální hodnoty doporučených limitů za postačující a nepokládá za nezbytné je nyní dále zpřísnit,“ uvedla ČNB v tiskové zprávě.

ČNB letos zvýšila základní úrokové sazby již pětkrát, naposledy 1. listopadu. Další zasedání je na programu 20. prosince a podle odborníků bankovní rada pravděpodobně sazby nezvýší. To ale neznamená, že banky nebudou nadále zdražovat hypotéky. Úrokové sazby u hypotečních úvěrů pravděpodobně nadále porostou.

Zdroj/foto: Fincentrum a.s./Fincentrum a.s., Ilustrativní foto (www.pexels.com)

Related Posts