2 února, 2023
Investice a rozvoj

Fond Accolade zažil úspěšný rok, hodnota portfolia dosahuje téměř 20 mld. Kč

Deset nových moderních a udržitelných industriálních projektů, zvětšení portfolia o 30 %, téměř 400 nových kvalifikovaných investorů a meziroční zhodnocení 12,02 % v korunové třídě. Největší fond průmyslových nemovitostí v České republice tak nyní vlastní celkem 16 průmyslových parků v tuzemsku, Polsku a Německu o rozloze 936 304 m2, z jejichž nájmů, které vzrostly o 35 %, profituje 1 200 investorů.

„Moderní haly loni naplno potvrdily svůj význam a infrastruktura pro moderní podnikání držela evropské ekonomiky za každé situace, a to i v té nejhlubší karanténě a opakujících se lockdownech. E-commerce v Evropě vzrostla o více než 27 %*, což se významně projevuje v poptávce po dalších prostorech. Zároveň roste logistika a pro některé překvapivě i výroba. V roce 2021 tak v našem portfoliu jistě přivítáme další významné nájemce ze všech tří odvětví,“ popisuje Milan Kratina, předseda představenstva Accolade Industrial Fund.

108 AGENCY: Nájemní smlouvy v průmyslových prostorech se prodlužují

Fond zažil i přes současnou ekonomickou krizi další úspěšný rok a roste rychlým tempem ve všech sledovaných oblastech. Kromě nárůstu pronajímatelných ploch, hodnoty portfolia a počtu nových investorů je fond Accolade atraktivní především díky nárůstu ročního příjmu z nájemného. Tento klíčový aspekt výnosu se meziročně zvýšil o 35 % (z 35,4 milionů na současných 48 milionů euro).

„Co je základem kvalitního portfolia nemovitostí? Jsou to skvělé lokality a skvělí nájemci. Rok 2020 to potvrdil. Růst stávajících lokalit, 100 % obsazenost portfolia a 100 % zaplacených nájmů, čímž i po šesti letech existence výrazně překonáváme nejen trh střední a východní Evropy, ale také ten německý. Doufejme, že tento vývoj bude pokračovat i v letošním roce. S postupující revolucí ve výrobě a hlavně s masivní revolucí v nakupování se poptávka po moderních a udržitelných halách bude pravděpodobně ještě zvyšovat. Průmyslové nemovitosti jsou tedy i nadále skvělou investiční příležitostí a já jsem rád, že jsme v listopadu otevřeli aktivní distribuci i na Slovensku, kde je hned od startu o náš Fond velký zájem,“ dodal Kratina.

Reklama: MONTKOVO – Generální dodavatel výrobních a skladových hal

O společnosti Accolade

Accolade Holding, a.s. poskytuje prvotřídní infrastrukturu pro podnikání v Evropě. Nejčastěji pro nájemce světových značek z oblastí e-commerce, zpracovatelského průmyslu a logistiky. V České republice, Polsku, Německu a na Slovensku vlastní síť 26 industriálních parků s certifikací BREEAM zaručující udržitelný a šetrný přístup k životnímu prostředí.

Do budoucna plánuje vybudovat polygon pro vývoj a certifikaci vozidel s autonomním řízením. Za více než devět let existence vytvořila společnost portfolio komerčních nemovitostí o rozloze přesahující 1,3 mil. m² v hodnotě téměř 1,134 mld. EUR. Neinvestuje pouze do výstavby nových projektů, ale také do revitalizace zanedbaných brownfieldů.

V roce 2019 jejich podíl v českém portfoliu vzrostl na 35 %, v Polsku je to dokonce 50 %. Celková plocha obnovených lokalit je cca 610 000 m2. V roce 2014 založila skupina fond prvotřídních průmyslových nemovitostí Accolade Fund Sicav, do kterého mohou investovat kvalifikovaní investoři a podílet se tak na rozvoji moderního průmyslu. V roce 2017 koupila skupina provozovatele druhého nejfrekventovanějšího letiště v České republice, Brno-Tuřany.

Dynamický růst a udržitelný průmysl je pro Accolade prioritou. I díky tomu se v roce 2019 stala skupina nejrychleji rostoucí firmou v České republice. Byla také zařazena do TOP 5 nejrychleji rostoucích firem v Evropě v rámci segmentu nemovitostí. Accolade chce jít příkladem nejen v podnikání, ale také v rámci společenské odpovědnosti.

Součástí firemní kultury je být důvěryhodným a odpovědným partnerem. Několik let podporuje chráněné bydlení a sociálně terapeutické dílny obecně prospěšné organizace Mela, dále pak projekty z oblasti vědy (Ceny Neuron), kultury (Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary) i sportu (Česká spořitelna-Accolade cycling team) a ve spolupráci s regionálními samosprávami se podílí na rozvoji lokalit, ve kterých působí.

Zdroj/foto: AMI Communications/Titulní foto – Accolade – Park v polské Bydhošti


Related Posts