24 dubna, 2024
Investice a rozvoj

Hypoteční trh posiluje koronaviru navzdory. Jen málo chybí k překonání celoročního rekordu

Koronavirová krize drtí jedno odvětví ekonomiky za druhým. Výrazně se propadá například průmyslová výroba či stavební produkce. Navíc se očekává masivní propouštění a krachy spousty firem. V této nepříznivé situaci přesto existuje jedna oblast, která jde výrazně proti tomuto trendu – hypoteční trh. Zájem o hypotéky je totiž v posledních měsících enormní. Banky v srpnu poskytly hypotéky v celkové výši 19,173 miliardy korun, což z letošního srpna činí nejsilnější osmý měsíc v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex.

Nového historického maxima dosáhla průměrná výše hypotéky – v srpnu se dostala až na 2 791 673 korun. Oproti červenci tak vzrostla o 46 396 korun. Zcela jistě to souvisí s růstem cen nemovitostí, které si lidé na hypotéku pořizují. Pátým měsícem v řadě pokračuje také pokles průměrné hypoteční sazby, která se nyní dostala na 2,11 procenta. To je o čtyři bazické body méně než v červenci.

Hypotéky trhají rekordy. Zvýšený zájem potvrzuje i Central Group

Letošní hypoteční trh je úspěšný

Letošní koronavirem spoutaný rok tak může být paradoxně pro hypoteční trh historicky tím nejúspěšnějším. Velkou roli v tom mají samotné banky, které se přetahují o každého potenciálního klienta. Některé z velkých bank i v srpnu proto snižovaly sazby hypoték, aby získaly co nejvíce zájemců, nejlépe od konkurence formou refinancování stávajícího hypotečního úvěru. Kvůli nejistým vyhlídkám celé ekonomiky totiž banky výrazně zpřísnily posuzování nových zájemců o hypotéky bez předchozí úvěrové historie. Mnohem bezpečnější pro ně je (nejen) v současné době klient, který má za sebou mnoholeté bezproblémové splácení. Právě o takového dlužníka je největší boj.

Zdroj: www.pexels.com

Současná nejistá doba však může jakýkoliv pozitivní vývoj velmi rychle utnout. Stačí se podívat na výrazné nárůsty odhalených případů koronaviru a stále se zpřísňující protikoronavirová opatření. Nelze proto vyloučit, že časem dojde i k nějaké formě nuceného ekonomického útlumu, což by ještě více zhoršilo finanční situaci statisíců rodin.

O společnosti EKOSPOL

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 28 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 56 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Jako jediný z velkých developerů má všechny byty vyprodány dlouho před dokončením. Společnost EKOSPOL je podle magazínu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.

Zdroj/foto: EKOSPOL a.s./Ilustrativní foto (www.pexels.com)

Related Posts