19 dubna, 2024
Investice a rozvoj

Hypotéky trhají rekordy. Zvýšený zájem potvrzuje i Central Group

Podmínky pro pořízení vlastní nemovitosti jsou stále příznivější. Průměrná úroková sazba hypoték klesla pátý měsíc v řadě, a tak byl zájem o financování bydlení úvěrem v srpnu rekordní. To potvrzují také data Central Group, podle nichž podíl lidí kupujících na hypotéku letos vzrostl oproti stejnému období o bezmála 5 procentních bodů na 40 procent. Průměrná výše hypotéky u Central Group letos dosáhla 4,86 milionu, to je o půl milionu více než loni.

Hypotéky si pořizují lidé ve věku 31 až 40 let

Nejčastěji si bydlení na hypotéku podle statistik Central Group pořizují lidé ve věku 31 až 40 let. Ti tvoří více než třetinu všech zájemců o úvěr, konkrétně 36 procent. V době, kdy například v Praze cena za metr čtvereční nového bytu už takřka všude překračuje hranici 100 tisíc, je trvající pokles úrokových sazeb skvělou zprávou.

Central Group doprodal Javorovou čtvrť. Byty za 950 tisíc před osmi lety zahýbaly pražským trhem

Pozitivní je také pokrok, který se odehrál v úterý ve Sněmovně. Prošel v ní totiž upravený návrh, který vedle zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti zachovává i odpočty úroků u hypoték. To je důležité hlavně z toho důvodu, že možnost odpočtu je de facto jediná reálná podpora nového bydlení. Zrušení daně z nabytí nemovitosti má totiž dopad jen na starší byty.

Central Group – Nejlevnější byt s předzahrádkou nabízí projekt Park Zličín

Podpora nového bydlení je důležitá i pro rozpočet. Jen v Praze stát z každého průměrného nového bytu inkasuje téměř milion korun na DPH. To je téměř šestkrát více než v roce 2007, kdy pro nové byty platila ještě daň pětiprocentní. Od té doby rostla a zastavila se až na současných 15 procentech. Snížení DPH na 10 procent, které dlouhodobě navrhujeme, by se nepochybně pozitivně promítlo do konečných cen bytů a umožnilo dosáhnout více lidem na vlastní bydlení.

ČNB zmírnila podmínky pro získání hypotéky, trhu to ale příliš nepomůže. Banky jsou obezřetnější

O Central Group

Central Group je největším rezidenčním stavitelem v České republice. Za 26 let svého působení dokončil již 180 rezidenčních projektů a prodal více než 16.000 nových bytů, domů a parcel. Veškeré vydělané prostředky investuje do dalšího rozvoje, a proto nepotřebuje pro svou činnost bankovní úvěry. Central Group se neúčastní žádných veřejných zakázek ani není příjemcem žádných veřejných dotací a každoročně platí českému státu stamilionové částky na daních.

Mnoha desítkami milionů korun každý rok také přispívá na obecně prospěšné účely. Central Group v současnosti vlastní kolem 1,5 milionu m² brownfieldů a pozemků určených k výstavbě, na kterých plánuje více než 30.000 nových bytů. Připravuje celé nové městské čtvrti a na velkých projektech spolupracuje s těmi nejlepšími architekty z ČR i ze světa. V aktuální nabídce společnosti jsou stovky bytů v mnoha lokalitách po celé Praze.

Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s./Titulní foto – Central Group – Radlické výhledy

Related Posts