3 února, 2023
Investice a rozvoj

Hypotéky překonaly rekord. V době nejistoty více kupují lidé mezi 40 a 50 lety, mladších ubývá

Banky za prvních sedm měsíců podle dat Fincentrum Hypoindex půjčily lidem na bydlení už 259 miliard korun, což je o 5 miliard víc než za celý loňský, dosud rekordní rok. Úroková sazba ale dál postupně stoupá a očekává se, že by do konce roku mohla atakovat tříprocentní hranici. Pro ty, kdo mají našetřeno a chtějí vlastní bydlení, bude stále výhodnější financovat nákup z vlastních peněz, které tak současně nejlépe ochrání před inflací. A lidé si to uvědomují. Ukazují to interní statistiky Central Group, podle kterých se výrazně proměnila věková struktura žadatelů o úvěr i výše průměrné hypotéky.

Lidé si půjčují méně, ceny bydlení přitom rostou. To znamená jediné. Mezi lidmi vzrostla úroveň úspor a při financování nového bydlení více využívají vlastních zdrojů.

Central Group nakoupil pozemky ve třech pražských lokalitách za 750 milionů, postaví na nich téměř tisícovku nových bytů

Potvrzují to i změny ve struktuře zájemců o úvěr. Oproti loňskému roku nejvýrazněji vzrostl podíl lidí mezi 40 a 50 lety (z 22 procent na 33 procent). Více si půjčují také lidé od 30 do 40 let, kteří tvoří největší skupinu žadatelů o půjčku (38 procent). Naopak podíl mladých do 30 let, kteří mají méně vlastních úspor, oproti loňsku klesl a netvoří ani pětinu. Nadále platí, že mezi žadateli převažují muži. Letos je poměr pohlaví 52 procent ku 48.

Nákup nemovitostí Češi dlouhodobě vnímají jako nejlepší ochranu před inflací. Ta podle poslední prognózy ČNB může do konce roku poskočit až ke 4 procentům. Takový úrok dnes žádný spořicí účet nenabídne.

O společnosti Central Group

Central Group je největším rezidenčním stavitelem v České republice. Za 26 let svého působení dokončil již 180 rezidenčních projektů a prodal více než 16.000 nových bytů, domů a parcel. Veškeré vydělané prostředky investuje do dalšího rozvoje, a proto nepotřebuje pro svou činnost bankovní úvěry.

Central Group se neúčastní žádných veřejných zakázek ani není příjemcem žádných veřejných dotací a každoročně platí českému státu stamilionové částky na daních. Mnoha desítkami milionů korun každý rok také přispívá na obecně prospěšné účely.

Central Group v současnosti vlastní kolem 1,5 milionu m² brownfieldů a pozemků určených k výstavbě, na kterých plánuje více než 30.000 nových bytů. Připravuje celé nové městské čtvrti a na velkých projektech spolupracuje s těmi nejlepšími architekty z ČR i ze světa. V aktuální nabídce společnosti jsou stovky bytů v mnoha lokalitách po celé Praze.

Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s. (Michaela Tomášková, výkonná ředitelka)/CENTRAL GROUP a.s. – Viladomy Letňany

Related Posts