2 února, 2023
Investice a rozvoj

Investice do nemovitostí v Evropě I v roce 2018 vykazují skvělé výsledky, investory láká poptávka nájemců a růst nájmů kanceláří

Evropský trh komerčních nemovitostí má nakročeno k dalšímu silnému roku. Během prvního pololetí změnily majitele kanceláře, obchodní centra a průmyslové objekty za 115,4 mld. EUR. To je o 2 % více než za stejné období v loňském roce. Vyplývá to z ověřených údajů mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate.

„Už rok 2017 byl výjimečný co do objemu investic. Letošek začal také slibně, díky několika prodejům velkých kancelářských celků. Globální investoři důvěřují ekonomické stabilitě a poptávce nájemců v Evropě,“ vysvětluje Larry Young, šéf International Investment Group. Zmíněné kanceláře tvoří 44 % všech akvizičních transakcí od ledna do léta letošního roku, což značí meziroční nárůst o 9 %. Maloobchodní sektor zůstává stabilní s 22% podílem, pokles zaznamenaly průmyslové nemovitosti, které aktuálně mají v portfoliu 12 %.

Investice na německém trhu ve výši 16,1 mld. EUR významně přispěly ke skvělému výsledku, investiční aktivita zde dosáhla druhého nejsilnějšího pololetního výsledku v historii. Prim zůstává i přes 6% pokles stále Velké Británii, jež vykázala 30 mld. EUR investic. Naprosto výjimečné bylo první pololetí pro Francii, kde 12,5 mld. EUR investic znamená 48% nárůst. Vzestup ostatně zaznamenala většina evropských zemí – kupříkladu Irsko +224 %, Polsko +110 % nebo Belgie +81 %.

Pokles vykázaly pouze Česká republika -57 %, Itálie -35 % a Španělsko -22 %. „V případě českého trhu je negativní komparace dána vysokými objemy několika transakcí v první půli roku 2017. Očekáváme korekci do prosince díky řadě dokončovaných akvizicí,“ doplňuje Lenka Šindelářová MRICS, vedoucí poradenství a průzkumu trhu v BNP Paribas Real Estate APM ČR.

Za necelou polovinou investičních převodů stály mezinárodní (zahraniční) společnosti, což znamená 5% nárůst aktivity lokálních (národních) investorů. První pololetí ukázalo odliv kapitálu z Asie a Pacifiku (-24 %), kteří mají nadále v hledáčku zejména nemovitosti ve Velké Británii. Tento podíl si mezi sebe rozdělili investoři ze Středního Východu (+19 %) a Severní Ameriky (+ 5 %). Pokleslo však tak zastoupení evropských přeshraničních investorů, a to o 13 %.

Optimismus investorů byl v prvním pololetí podložený výsledky pronájmů kancelářských prostor. Od ledna do června bylo obsazeno 4,79 mil. m2 kanceláří, což je o 4 % více než vloni. Nejvíce pronájmů bylo dosaženo v centrální Paříži (+ 12 %), nejrychleji pak rostl střed Londýna (meziročně o 26 %). Nadstandardně se dařilo pronájmům také v Lisabonu, Dublinu a ve Varšavě.

Dokladem vysoké poptávky firem po kvalitních kancelářích je jednak pokles neobsazenosti, ale také postupný růst nájemného. Aymeric Le Roux, výkonný ředitel International Advisory & Alliances, to komentuje: „Po výjimečných výsledcích v roce 2017 pokračuje trh kanceláří po celé Evropě v růstu. Vidíme to na kvalitních kancelářích třídy A, kde roste nájemné nejrychleji. Poptávka je stále častěji tvořena také operátory coworkingových center a sdílených servisovaných kanceláří.“

Volných kanceláří v první půli roku nejrychleji ubylo ve Varšavě, Amsterdamu, Lisabonu, v Praze a v Miláně – od 4 do 2 %. Nájemné pak nejvíce rostlo za uplynulých 12 měsíců v Berlíně (+ 13 %, 408 EUR / m² / rok), Frankfurtu (+ 12 %, 516 EUR / m² / rok) rok), Milánu (+ 10 %, 570 € / m² / rok) a Lisabonu (+ 8 %, 246 € / m² / rok). Jediný pokles byl zaznamenán v centrálním Londýně, a to mínus 10 % oproti prvnímu pololetí 2017.

Zdroj/foto: BNP Paribas Real Estate/ Ilustrativní foto (www.pexels.com)

Related Posts