19 dubna, 2024
Investice a rozvoj

Investoři do nemovitostí míří mimo Prahu. V čele pelotonu jsou Češi.

Do regionů bude letos expandovat řada realitních investorů. Na této taktice se odráží vysoce konkurenční prostředí v Praze. Vyplývá to z průzkumu a analýzy mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate. Do regionů v Česku přitom loni mířilo cirka 47 % z celkových 2,6 mld. EUR investic, v segmentu kanceláří to však bylo pouhých 9 %.

Situace v Česku by tak konečně měla začít připomínat Polsko, kde ze zájmu investorů dlouhodobě těží také menší města. Vloni do polských regionů putovala také zhruba polovina z celkového investičního objemu 7,3 mld. EUR, avšak 37% podíl v kancelářských investicích získaly projekty mimo Varšavu.

Podle Stewarta Thomsona, vedoucího investičního oddělení BNP Paribas Real Estate v České republice, bude letošní objem investic mírně nižší než loni. Dominovat by měl opět sektor kanceláří, pouze s tím rozdílem, že více akvizic v tomto segmentu proběhne také mimo Prahu. „Právě zde je šance získat komerční nemovitosti se zajímavým výnosem nebo možností dalšího zvýšení hodnoty. Je to oblast ideální pro investory původem z Česka, kteří důvěrně znají i lokální prostředí,“ dodává Stewart Thomson.

A právě v původu investorů mezi Polskem a ČR zůstane podstatný rozdíl. U našich severních sousedů stoupá podíl zahraničních investorů, hlavně z Asie a Severní Ameriky. V tuzemském prostředí nadále posilují lokální investoři, kteří se stanou tahouny expanze do regionů.

Investiční trh v regionech nabízí vedle kancelářských center především skladové a průmyslové areály nebo polyfunkční objekty. V segmentu maloobchodních prostor pak uvidíme spíše transakce retail parků a portfolií menších retailových nemovitostí.

Velká část retailových ale také skladových nemovitostí je ovšem vlastněna jako dlouhodobá investice. Právě tuzemští investoři však mohou najít mimo největší realitní trhy nemovitosti starší, generující atraktivní výnosy.

„Už letos očekáváme nárůst akvizic menšího a středního rozsahu, reflektující regionální trhy a třeba i starší nemovitosti. Při dlouhodobých nájemních smlouvách nejde o oportunistické investice, ale spíše o kýženou diverzifikaci portfolií investorů,“ doplňuje Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení Research & Consulting v pražské kanceláři BNP Paribas Real Estate.

Čeští investoři dominovali se 63 % v celkovém objemu investic už vloni. Vedle etablovaných investorů, jako jsou například REICO nebo CPI Property Group, jsou aktivní i další hráči jako Wood & Co., DRFG, Investika a jiní.

Na trh komerčních nemovitostí navíc vstoupili noví hráči – například rodinná firma SIKO. Fond zaměřený na investice do nemovitostí nově založila také investiční společnost BH Securities a v roce 2018 realizovala první akvizice – mimo jiné The Orchard – administrativní komplex v Ostravě. Novým, ale aktivním subjektem je rovněž Patria investiční společnost do spravovaného fondu v roce 2018 zařadila portfolio RSBC a kancelářskou budovu City West B1.

Kancelářský komplex Orchard Ostrava

Dalšími subjekty, které vloni realizovaly investiční transakce, byly namátkou Infond, Trikaya a Opifer, ICP Capital Partners. „I pro ně platí, že investice do nemovitostí je způsob zhodnocení kapitálu, který nabízí stále zajímavý výnos. Hodnotu nemovitosti, a tudíž i výnosy z nájmu, je možné ještě zvýšit aktivní správou anebo modernizací budovy. Což platí dvojnásob pro regiony,“ dodává Lenka Šindelářová.

Zdroj/foto: Community s.r.o./Titulní foto Kancelářský komplex Orchard Ostrava

Related Posts