19 dubna, 2024
Investice a rozvoj

Krátkodobí nájemníci zmizeli, majitelé domů poptávají správcovské firmy

Tisíce bytů v republice zůstaly prázdné a jejich majitelé bez jistot. Krátkodobé bydlení se ze dne na den propadlo na nulu. Ze země odjeli turisté, zahraniční studenti i lidé, kteří přijížděli za prací. Nájemní trh zaplavily byty k dlouhodobému a střednědobému pronájmu. Majitelé bytů objevili nové možnosti pronajímání – někteří z nich vsadili na správcovské firmy.

Mnoho majitelů bytů se kvůli koronavirové krizi ocitlo takřka ze dne na den bez nájemníků. Michal Rambousek, zakladatel firmy Tvůj Správce, která se stará majitelům o jejich nájemní byty, situaci komentuje následovně: „S koronavirem ze země odešli expati, především Ukrajinci, Slováci, Poláci a jiní cizinci, kteří sem přijeli za prací. Stejně tak odjeli zahraniční studenti a především turisté. Tím se na trh nemovitostí dostalo přes 5000 volných bytů k pronájmu.“

Koronavirus zamával i s cenami nájmů. Někteří nájemníci si sjednali dočasnou slevu na nájemném, jiní z bytů z různých důvodů odešli. Na trhu se i kvůli odlivu turistů a expatů objevilo velké množství bytů nabízející nižší nájem. Tržní cena nájemného šla v Praze a Brně i o 20 – 30 procent dolů. Průměrná cena nájemného za byt 60 m2 se v lepší lokalitě se pohybuje v Praze kolem 20.000 Kč.

Největší pokles nájemného byl zaznamenán na území Prahy 1 a 2. Právě zde se uvolnilo nejvíce bytů. Šlo především o byty na krátkodobý pronájem. Od začátku března do 11. května se jen v Praze na různých internetových serverech objevilo 5458 volných bytů k pronájmu (data nezahrnují nabídky k pronájmu ze všech serverů, z facebookových skupin, z bookingu ani Airbnb). Část majitelů těchto bytů teď hledá dlouhodobé nájemníky. Snaží se tak pokrýt vznikající ztráty a zajistit si pravidelný příjem z dlouhodobého pronájmu.

Hledá se slušný nájemník. Zn. Na delší dobu

Někteří inzerují pronájem nemovitosti sami, jiní přes realitní kanceláře nebo správcovské firmy. Klíčový by měl být pro majitele bytu slušný nájemník, který bude platit nájemné a byt výrazně neponičí. Realitní kancelář vám nemovitost s jistou marží dokáže za relativně krátkou dobu pronajmout. Nemáte zde ale jistotu, že si dají záležet na pečlivém výběru nájemníků, kteří budou ve vašem bytě bydlet. Oproti tomu správcovské firmy nájemníky prověřují a pronajaté byty pravidelně kontrolují. Většina z nich vám ručí za stav bytu a po prvním pronajmutí bytu garantuje nájemné, i když je nemovitost zrovna bez nájemníků. Ale zde pozor! Během koronaviru mnoho firem přestalo nájemné garantovat. Pokud uvažujete o pronájmu přes správcovskou firmu, pečlivě se předem o garanci nájmu informujte.

Správcovské firmy pomáhají pronajímatelům, kteří nemohou najít slušné nájemníky a díky koronaviru rostou. Například pražská firma Tvůj Správce eviduje nárůst o 200 % oproti normálu: „Od chvíle, kdy se pandemie citelně dotkla i českého trhu nemovitostí, jednáme se stovkami majitelů bytů, kteří nám chtějí přenechat agendu spojenou s pronájem bytů. V současné době je těžké byt pronajmout bez osobního kontaktu. Naše firma používá videoprohlídky bytů, díky kterým si zájemce může nemovitost představit jasněji než z pouhých fotografií. O takto inzerovanou nemovitost je zpravidla o 70 % větší zájem,“ komentuje situaci Michal Rambousek.

Dlouhodobý pronájem je v současné době sázkou na jistotu. Dokáže pokrýt ztráty vzniklé vlivem koronavirové krize. Pokud se jako majitel nájemního bytu rozhodnete pro správcovskou firmu, nebudete muset řešit ani komunikaci s nájemníky, kteří se kvůli koronaviru dostali do finančních potíží a nezvládají odvádět pravidelné nájemné včas a v plné výši.

O firmě Tvůj Správce

Správcovská firma Tvůj Správce se majitelům stará o jejich nájemní byty, za které tím přebírá veškerá rizika a odpovědnosti. Stává se jejich nájemníkem a garantuje jim pravidelné nájemné bez ohledu na obsazení bytu. Do bytu najde spolehlivé dlouhodobé podnájemníky a kompletně se stará o technický stav nemovitosti, který pravidelně kontroluje a posílá formou reportů majitelům tak, aby měli přehled, co se v bytě děje. V Praze nyní spravuje přes 500 bytů.

Zdroj/foto: PROTEXT/Titulní ilustrativní foto (www.pexels)

Related Posts