31 ledna, 2023
Investice a rozvoj

Moderan: Nájemní doby se zkracují. Jak z toho mohou těžit pronajímatelé?

Společnosti všech odvětví a velikostí stále častěji požadují kratší a flexibilnější nájemní podmínky u komerčních nemovitostí a pandemie urychlila právě tento nenávratný proces. Jaká je ale budoucnost nájmů komerčních nemovitostí a jak ji mohou pronajímatelé využít ve svůj prospěch?

Vzpomínáte na 10-leté nerozbitné smlouvy v kancelářských a retailových segmentech? Tyto časy jsou již nenávratně pryč. Nicméně nájemní doby komerčních nemovitostí se zkracovaly již před propuknutím pandemie. Trend kratších nájmů byl zpočátku tažen malými, rychle rostoucími firmami. Coworkingové firmy založily svůj byznys na společnostech, které si nemohly dovolit velké kancelářské prostory ve špičkových budovách a zároveň potřebovaly flexibilitu pro případné zvětšení či zmenšení.

Zájem o nové kanceláře na minimu. Trh v době pandemie

Jak se mění svět byznysu, společnosti začínají požadovat větší flexibilitu. Tento trend vidíme ve všech odvětvích komerčních nemovitostech – od flexibilních kancelářských prostor až po sklady na vyžádání. Společnost WeWork poskytující sdílené pracovní prostory tvrdí, že více než 50% jejich příjmu tvoří společností s více než 500 zaměstnanci. Dnes se komerční nemovitosti začínají podobat spíše hotelům než dlouhodobým „domovům“. Jelikož není jisté, jak se bude trend dlouhodobě vyvíjet, společnosti chtějí mít své možnosti otevřené, což může znamenat pouze ještě kratší a flexibilnější nájmy.

Efektivní správa nemovitostí pomocí software Moderan

Tento trend je také jasně viditelný na grafu zobrazený níže (data softwarové společnosti Moderan). Průměrná délka nájemních smluv podepsaných v roce 2019 se pohybovala mezi 2,5–3,5 lety. Ovšem od začátku krize ve 2. čtvrtletí 2020 vidíme změnu – od té doby je patrný jasný klesající trend, kdy jsou nové smlouvy podepsány v průměru na méně než 2 roky, což dělá smlouvy zhruba o 30% kratší než dříve.

Co to tedy znamená pro vlastníky komerčních nemovitostí?

  • Proaktivní správa portfolia je důležitější než kdy předtím
  • Je nutné více sledovat nájemní smlouvy, upravovat ceny, inzerovat volná místa každý týden (spíše než ročně),
  • Analyzovat, co funguje a co ne, nebát se experimentovat.

Nájemci sice požadují menší prostory a kratší nájmy, ale jsou připraveni za to zaplatit. Pokud je tedy portfolio řízeno správně, můžou majitelé zvyšovat hodnotu svých aktiv.

Pokud hledáte možnosti jak zefektivnit správu nemovitostí, máme pro vás ty správné nástroje. Software Moderan vám poskytne kontrolu nad portfoliem nemovitostí a umožní vašemu týmu pracovat chytřeji, šetřit čas, maximalizovat výnosy a třeba i automaticky rozpočítávat poplatky za energie mezi nájemce.

Zdroj/foto: Moderan Solutions Ltd/Titulní foto (www.pexels.com)

Related Posts