19 dubna, 2024
Investice a rozvoj

Nejdražší nájemní bydlení je v Lucemburku, Praha patří k městům s průměrnou výší nájmu

Podle aktuální studie Deloitte Property Index 2020, která každoročně analyzuje rezidenční trh v Evropě, se v roce 2019 zvýšila obliba nájemního bydlení, a to zejména ve velkých městech sledovaných zemí. Do studie se tentokrát zapojilo hned 63 měst z 23 zemí. Jak si stojí tři největší česká města v porovnání se zbytkem žebříčku?

Na rozdíl od statistiky dostupnosti vlastního bydlení, kde patří České republice nelichotivé první místo v počtu průměrných platů, které k pořízení vlastního bydlení lidé potřebují, nejsme na tom co do ceny nájmů ze srovnávaných zemí nejhůře.

První etapa projektu Zahálka hlásí téměř vyprodáno. Byty kupují zejména zájemci o trvalé bydlení

Za pronájem čtverečního metru se v Praze průměrně platí 12,3 eur, což ji řadí na 30. místo ze všech sledovaných měst. Brno je na 44. příčce s cenou 9,6 eur za metr čtvereční a Ostrava patří k vůbec nejlevnějším městům v celém žebříčku – pronájem čtverečního metru zde stojí 6,4 eur.

A jak vypadá trh s nájemním bydlením v ostatních zemích?

Pozici nejdražšího města ztratila v roce 2019 Paříž, kterou odsunul na druhé místo Lucemburk, jediné město, kde se cena za metr čtvereční vyšplhala nad 30 eur. Lucembursko bylo v loňském roce zároveň zemí s nejdražšími nájmy, všechna tři města, která se za tuto zemi srovnání zúčastnila, se totiž umístila v první desítce – Esch-sur-Alzette (21,8 eur/m2) na šestém a Differdange (20 eur/m2) na devátém místě. Třetím nejdražším městem byl pak vnitřní Londýn 27 eur/m2).

Naopak nejlevnější nájemní bydlení bylo ve sledovaném období na Balkáně, v Sofii (Bulharsko) i Sarajevu (Bosna a Hercegovina) zaplatí nájemníci za metr čtvereční přibližně 4,1 eur.

Zajímavé je také srovnání Prahy s některými dalšími hlavními městy, z něhož vyplývá, že levnější nájemní bydlení než v české metropoli mají například v Lisabonu, Bruselu, Budapešti, Bratislavě, Vídni i v Berlíně.

Česko patří k zemím s nejnižším zadlužením domácností

Důležitým ukazatelem hodnocení trhu rezidenčních nemovitostí je také zadlužení domácností, tedy poměr celkových nesplacených úvěrů na bydlení k disponibilnímu příjmu domácností. Jde o jeden z určujících faktorů, který ovlivňuje růst cen nemovitostí. V České republice dosahovala zadluženost domácností v roce 2019 přibližně 40 %. Nižší zadluženost byla už jen u pěti dalších zemí: v Polsku, Itálii, Lotyšsku, Maďarsku a Bulharsku. Hned čtyři země naopak zaznamenaly zadluženost vyšší než 100 %, jde o Nizozemsko (188 %), Dánsko (167 %), Norsko (160 %) a Lucembursko (145 %).

Zajímá vás, kde je nejdražší bydlení? Kolik průměrných ročních platů potřebují Češi našetřit, aby si mohli dovolit koupit vlastní byt? Projděte kompletní výsledky studie Deloitte Property Index 2020.

Zdroj/foto: Petr Hána, (www.dreport.cz) Deloitte Central Europe Holdings Limited/Titulní foto (www.stockvault.net)

Related Posts