2 února, 2023
Investice a rozvoj

Jak se v současné době vyvíjí hypoteční trh? Ceny nemovitostí stále rostou!

Svět kolem nás se den co den mění, stejně tomu je i na poli hypoték. Banky jsou v odhadech cen nemovitostí opatrnější a půjčují méně, na druhou stranu ale hypotéky trhají rekordy. Jak to tedy na hypotečním trhu aktuálně vypadá z pohledu hypotečních specialistů?

Pandemie koronaviru mění i trh s hypotékami

Vládní opatření, která mají zabránit šíření nákazy ovlivňují nejen naše životy, brzdí také ekonomiku. Firmy budou dříve či později propouštět, což ovlivňuje jak ochotu lidí si půjčovat, tak ochotu bank poskytovat nové hypotéky.

Stejně to vidí i Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz, která k tomu říká: „Pokud lidé ztrácejí jistotu svého zaměstnání, a jsou tedy v ohrožení jejich pravidelné příjmy, ochota půjčovat si na vlastní bydlení klesá. I když nezaměstnanost v Česku byla v říjnu na hodnotě pouhých 3,7 procenta, horší časy nás pravděpodobně teprve čekají. Brzy totiž skončí různé podpůrné „covidové“ vládní programy k udržení pracovních pozic ve firmách a dříve či později přijde na řadu propouštění.“

Ideální investiční byt? Menší jedno či dvoupokojový v širším centru na MHD

Stovky tisíc lidí tak mohou ze dne na den přijít o práci, což dále povede ke zhoršení dostupnosti hypoték. Veronika Hegrová k tomu dodává: „S rostoucí nezaměstnaností může klesat nejen zájem o úvěry na bydlení ze strany klientů, ale také ochota bank hypotéky poskytovat. Vyloučeno není ani další zpřísňování podmínek pro získání hypotéky. Mohlo by rovněž dojít k pozvolnému nárůstu úrokových sazeb, protože se banky budou více obávat vyšší míry nesplacených úvěrů, a budou si vytvářet dostatečný finanční polštář na krytí nesplácených hypoték.“

Banky zastavované nemovitosti často oceňují na nižší hodnotu

Řada analytiků poslední dobou hlasitě varuje, že ceny nemovitostí jsou v České republice nadhodnocené a trh s nemovitostmi tak čeká bolestný propad.

Už první vlna pandemie měla ceny snížit, podle indexu vývoje cen nemovitosti od Hypoteční banky ale žádný zlom nenastal. Ceny nemovitostí stále rostou, banky se ale začínají připravovat na horší časy.

Zastavované nemovitosti oceňují na nižší hodnoty, největší rozdíly pak jsou u starších nemovitostí, kde může být odhad citelně nižší než kupní cena. Není se ale čemu divit, banky se snaží minimalizovat riziko finanční ztráty v případě, že poskytnutý úvěr nebude splacen.

Chcete dnes hypotéku? Banka požaduje vyšší úspory

Kdo dnes chce požádat o poskytnutí úvěru na bydlení, ten musí počítat s tím, že po něm banka bude požadovat vyšší úspory. V současné době banky poskytují hypotéky až do výše 90 procent hodnoty nemovitosti, mnohem častěji jsou ale sjednávány hypotéky do výše 80 procent hodnoty nemovitosti. To znamená, že žadatel musí z vlastní kapsy zaplatit celých 20 procent.

Když se na to podíváme prakticky a připočteme k tomu nižší odhad nemovitosti, rozdíl je poměrně velký. U nemovitosti za 4 miliony korun činí doplatek z vlastní kapsy v případě odhadu shodného s kupní cenou 800 000 korun. Když je ale odhadovaná cena nemovitosti nižší, třeba 3,6 milionu korun, z vlastních úspor musí žadatel doplatit 1 120 000 Kč.

Všechno zlé je pro něco dobré

Ačkoli jsou banky obezřetné, něco dobrého pandemie na poli hypoték přeci jen přinesla. A to prudké zlevnění hypoték (sazba se blíží 2 %) a zvýšený zájem lidí o úvěr na bydlení. Podle posledních údajů se dokonce zdá, že rekordní roky 2016 a 2017 letos překonáme.

Dokládají to i čísla za říjen, kdy banky poskytly hypotéky v celkové výši 25,214 miliard korun, září tak pokořily o 3,162 miliard. Říjen se stal druhým nejúspěšnějším měsícem v historii, hned za listopadem 2016, kdy si lidé sjednali hypotéky za rekordních 29,683 miliard.

Víte, že objem poskytnutých hypotečních úvěrů za rok 2020 už nyní atakuje hranici 200 miliard, což znamená, že rekord z let 2016 a 2017, kdy banky poskytly hypotéky za téměř 226 miliard, letos zřejmě padne?

Zdroj/foto: Ing. Jakub Rejnuš/Titulní ilustrativní foto (www.pexels.com)

Related Posts