5 února, 2023
Investice a rozvoj

Nový Market Report Svoboda & Williams se ohlíží za uplynulým půlrokem na trhu prémiových nemovitostí v Praze

Realitní kancelář Svoboda & Williams zveřejnila v pořadí již třetí vydání publikace Market Report. Dění v prémiovém segmentu pražského trhu rezidenčních nemovitostí je tak opět shrnuto v praktickém přehledu, společně s klíčovými trendy prvního pololetí roku 2019.

Market Report vzniká na základě analýz vycházejících z dat o prodejních a nájemních transakcích, která jsou generována aktivitami kanceláře Svoboda & Williams. Ve spojení s údaji o prodeji nemovitostí získanými z katastru nemovitostí, které svými parametry zapadají do portfolia Svoboda & Williams, vzniká ucelený přehled aktuálních prodejních a nájemních cen na pražském prémiovém rezidenčním trhu. Cenová analýza je doplněna mimo jiné shrnutím poptávky a nabídky nemovitostí v tomto segmentu trhu a komentáři ze strany makléřů Svoboda & Williams. Součástí Market Reportu je i rubrika Focus, jež se zaměřuje na různorodá témata související s děním na pražském trhu nemovitostí – tentokrát byl dán prostor Nuslím, čtvrti, která v současné době prochází mnohými proměnami.

V segmentu prémiových rezidenčních nemovitostí Svoboda & Williams v prvním pololetí roku 2019 zaznamenala v rámci prodeje a pronájmu následující trendy:

Prodej

  • poptávka spíše stagnuje a vrací se na úroveň před vypuknutím nákupní euforie v roce 2017
  • úroveň průměrné dosažené ceny prémiových bytů zůstává víceméně na úrovni roku 2018
  • dlouhodobé povolování, nedostatečné stavební kapacity a rostoucí ceny stavebních prací stále oslabují bytovou výstavbu
  • téměř polovinu sledovaných projektů tvoří rekonstrukce starších činžovních domů

Pronájem

  • poptávka je stále silná
  • dosažené nájemné prémiových bytů mírně rostlo, meziročně o 3,8 %
  • v Praze dosahují výnosy z pronájmů 2–3 %, v Brně a regionech jsou vyšší
  • čeští nájemci čím dál tím více směřují do vyšších cenových segmentů a pomalu „dohánějí“ cizince
  • počet projektů nájemního bydlení se zvýšil jen nepatrně

Podrobná analýza prodejních a nájemních cen na pražském trhu prémiových rezidenčních nemovitostí je nedílnou součástí Market Reportu. Vychází pouze z dat postavených na realizovaných, nikoliv nabídkových cenách. Svoboda & Williams pro tento účel vytvořila ve spolupráci s Fakultou informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze analytický nástroj Index cen nájmů S&W + VŠE.

Svoboda & Williams Market Report | H1 2019 ke stažení (pdf)

Zdroj/foto: Svoboda & Williams s.r.o.

Related Posts