5 února, 2023
Investice a rozvoj

Objem hotelových transakcí dosáhl rekordní výše, přispěl k ní i nedávný prodej Panoramy

Investice do hotelových nemovitostí v České republice vyšplhaly na rekordní výši: od začátku letošního roku se jedná o 10 uzavřených transakcí o celkovém objemu 530 milionů eur. Ve srovnání s ročním průměrem za posledních pět let, který činí 250 milionů eur, jde o více než 100% nárůst.

Prodal se Panorama Hotel Prague

V souladu se současným trendem prodejů významných pražských hotelů nedávno změnil majitele čtyřhvězdičkový hotel o 440 pokojích Panorama Hotel Prague. Při transakci, v níž Corinthia Hotel Group prodala tuto nemovitost rakouskému investorovi S+B, prodávající straně asistovala společnost Cushman & Wakefield.

S+B získalo jeden z nejznámějších hotelů v Praze

S+B Gruppe AG – Hotel Panorama

Frédéric Le Fichoux, partner a vedoucí hotelových transakcí v kontinentální Evropě v realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield: „Veliký zájem investorů s různorodými zdroji kapitálu a různým původem je další důkaz, že atraktivita Prahy i celého regionu střední a východní Evropy pro hotelové investory vzrůstá.“

Praha zastává přední pozici

Šest z deseti transakcí, které se letos uskutečnily, se odehrálo v Praze; šlo o celkový objem 483 milionů eur. Čtyři z nich zprostředkovala společnost Cushman & Wakefield, jež tak má 72% podíl na celkovém objemu transakcí. Potvrzuje tím bezkonkurenční odborné kvality svého sedmnáctičlenného hotelového týmu, který je jedničkou v regionu střední a východní Evropy: prodej Panorama Hotel Prague je za uplynulých pět let jeho 25. transakcí v CEE.

Tento obchod je dalším z řady prodejů velkokapacitních pražských čtyřhvězdičkových hotelů: v roce 2017 byl prodán 398 pokojový hotel Diplomat thajskému investorovi Ucity, letos pak 412 pokojový hotel Don Giovanni norskému investorovi Wenaasgruppen.

Tabulka 1: Hotelové transakce v České republice v roce 2019 (od počátku roku k dnešku)

Unikátní příležitost, velký potenciál

Prodej hotelu Panorama je unikátní tím, že ke koupi se spolu s velkokapacitním čtyřhvězdičkovým hotelem s 440 pokoji nabízel i vedlejší rozlehlý a z developerského pohledu významný pozemek ve vyhledávané kancelářské čtvrti na Praze 4. Tato kombinace představuje obrovský potenciál pro výstavbu.

Do úvahy tak připadalo několik možných budoucích scénářů – od renovace hotelu a jeho zařazení do portfolia významného mezinárodního provozovatele hotelů, přičemž na sousedním pozemku by vznikl kancelářský, rezidenční či maloobchodní komplex – až po demolici stávajícího hotelu a výstavbu ikonického projektu se smíšeným využitím na rozloze obou dvou pozemků (v závislosti na tom, jaká povolení by se podařilo získat).

Další hotelové transakce na obzoru

Magsud Rahmanov, seniorní poradce pro hotelové investice v kontinentální Evropě v realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield: „Prodej této nemovitosti přilákal rekordní počet zájemců a významných nabídek s různými zdroji kapitálu. Soudím proto, že poptávka po nadstandardních příležitostech u hotelových investic v Praze je velká. V nadcházejících měsících tedy můžeme očekávat uzavření dalších hotelových transakcí.“

Zdroj/foto: Cushman & Wakefield, s.r.o.

Related Posts