31 ledna, 2023
Průmysl a logistika

108 AGENCY: Český trh průmyslových nemovitostí za Q3/2020

Pandemie a s ní související opatření ovlivnila nájemní trh průmyslových nemovitostí jen omezeně. Zejména s ohledem k významu logistického sektoru, dodavatelských řetězců a výroby pro koncového spotřebitele. Ve třetím čtvrtletí doháněli developeři a nájemci dopad lockdownu a o obchodních vzorcích v dalším roce více napoví situace ve čtvrtém kvartále.

Arcadis: České industriální nemovitosti a druhá vlna pandemie

Celkový pohled na trh

Český trh prémiových průmyslových nemovitostí dosáhl na konci třetího čtvrtletí 2020 celkové rozlohy 9,04 milionů m2. V období od července do září letošního roku bylo dokončeno přes 130 tisíc m2 nových skladových prostor. Dokončená výstavba v tomto roce již dohnala čísla za celý loňský rok a má nyní potenciál vykázat po několika letech opět růst.

Neobsazenost

Neobsazenost pokračuje ve svém mírném růstu a nyní dosahuje 5,52 %. Podle průběžných informací očekáváme snížení ve čtvrtém kvartálu roku 2020. Spekulativní výstavba si postupně nachází své nájemce a neobsazenost by se tak měla pozvolna snižovat i v příštím roce.

Přehledný report za Q3/2020 společnosti 108 AGENCY

Výstavba

Ve výstavbě je momentálně 387.500 m2 nových prémiových prostor, což je obdobná hodnota jako v předchozím kvartálu. Praha a její okolí je však stále regionem, který charakterizuje nedostatek nových ploch pro širší development nových prostor, přestože růstový potenciál je zde velký. Budoucí zlepšení situace v příležitostech pro průmyslový rozvoj musí předcházet lepší spolupráce mezi firmami, místní samosprávou a dalšími vládními institucemi. Největší pozornost je stále věnována krajům sousedícím s Německem a Jihomoravskému a Moravskoslezskému kraji.

Prologis Park Brno – Budova 1

Nájemné

Průměrné nájemné moderních skladových prostor se pohybuje v Praze na úrovni 4,30 – 5,00 EUR/m2/měsíc. V Brně se pak pohybuje v rozmezí 4,00 – 4,80 EUR/m2/měsíc. Za rok 2020 se nájmy v průměru zvýšily jen velmi mírně. Průměr za Českou republiku ve třetím čtvrtletí je 4,34 EUR/m2/měsíc.

Poptávka

Hrubá poptávka dosáhla ve třetím kvartálu 316.948 m2 a čistá (bez prolongací) 199.806 m2 (972.127 m2 hrubá a 555.190 m2 čistá za Q1-Q3 2020). Největší transakce se ve třetím kvartálu odehrály v Plzeňském kraji. Krátkodobé pronájmy opět dosáhly hodnoty kolem 43 tisíc m2.

Výhled na další období

„Již nyní máme mnoho signálů napovídajících dalšímu růstu trhu nejen po stránce plochy, ale i transakcí a nových příležitostí k developmentu. Přestože byl trh průmyslových nemovitostí  v roce 2020 pandemií do určité míry ovlivněn, jeho význam pro zajištění zásobování koncového spotřebitele mu poskytuje rezistenci proti krátkodobým výkyvům,“ říká Michal Bílý, analytik realitní poradenské společnosti 108 AGENCY.

O společnosti 108 AGENCY

108 AGENCY je realitně-konzultantská společnost, která se od roku 2009 zaměřuje výhradně na komerční nemovitosti. Na českém a slovenském trhu od svého založení zobchodovala „Sto osmička“ více než pět milionů čtverečních metrů. Klienti se na 108 AGENCY obracejí ohledně zprostředkování pronájmu a prodeje, investičního poradenství i marketingu a správy developerských projektů.

Zdroj/foto: 108 AGENCY, a.s./Titulní foto – Accolade Holding, a.s. – Park Praha Airport II

Related Posts