19 dubna, 2024
Průmysl a logistika

BNP Paribas Real Estate: Sklady i výroba koronaviru odolávají – výstavba nepolevuje, neobsazenost klesá

Trh průmyslových prostor v České republice vlně koronaviru odolává. Dokonce by se dalo říci, že ze dvou vln, které prověřují jiná odvětví komerčních nemovitostí, vycházejí sklady silnější a odolnější. Dokládají to téměř všechny využívané indikátory. Mezinárodní poradenská společnost BNP Paribas Real Estate na výsledcích za 3. čtvrtletí pojmenovává trendy, které budou tento sektor charakterizovat také v dalších měsících.

I přes meziroční snížení objemu uzavřených pronájmů klesla ve sledovaném období neobsazenost kvartálně na aktuálních 5 %. Do konce září developeři dokončili přes 500 000 m2 nových skladových ploch. A jen o něco nižší objem průmyslových nemovitostí je aktuálně ve výstavbě. Novým trendem je i oživení kdysi opomíjených regionů – rostoucí aktivita developerů je patrná především v Moravskoslezském, částečně také Ústeckém kraji.

Růst e-commerce je i nadále dominantním faktorem nové poptávky po skladových plochách. Přichází jak přímo ze strany provozovatelů e-shopů, tak i prostřednictvím logistických operátorů, kteří zajišťují distribuci zásilek. Významný podíl na objemu uzavřených nájemních smluv měly doposud i výrobní firmy.

Neplatí přitom, že nájemci z oblasti e-commerce se soustředí především na Prahu. Překvapivě nejvyšší, 36% podíl na uzavřených nájemních transakcích drží od počátku roku Plzeňský kraj. Jde konkrétně o 154 200 m2 nově obsazených industriálních prostor. Aktuálně je zde ve výstavbě pět projektů o celkové ploše přes 120 600 m2, z nichž největší se nachází v CTParku Bor (90 300 m2).

CtPark Bor

Výstavba skladových a výrobních prostor si nadále zachovává vysoké tempo růstu. Spekulativní development, neboli výstavba bez předpronájmů, činil ve třetím kvartálu 35 %. Zaměřuje se však výhradně na nejatraktivnější lokality v okolí Prahy, Plzně nebo Brna.

„V regionech se investoři soustředí na zajištění pozemků a přípravu projektů do stádia územního nebo stavebního povolení. Realizace začíná až poté, co je smluvně zajištěný jejich budoucí uživatel,“ doplňuje Dušan Drábek, vedoucí oddělení průmyslových a logistických pronájmů společnosti BNP Paribas Real Estate.

Jde podle něj o logickou strategii developerů, korigující větší objem volných prostor, a s tím i spojený případný tlak na cenu, stejně jako minimalizující jejich podnikatelská rizika.

Také díky obezřetnosti developerů nevykazuje nájemné průmyslových prostor žádné větší výkyvy. Což platí pro celou Českou republiku. Nejvyšší dosažené nájemné se ve 3. kvartále pohybovalo mezi 3,50 a 4,90 EUR za m2 za měsíc.

Významným posunem na trhu je rostoucí nabídka skladových ploch v Moravskoslezském regionu. V současné době se zde nachází ve výstavbě pět projektů a další dva budou zahájeny v příštích měsících. Do konce roku 2021 má být v Moravskoslezském kraji dokončeno přes 260 000 m2 nových průmyslových prostor, což je nevíce ze všech regionů.

Zájem nájemců a motivace developerů je patrná například na společnosti CTP. Ta po úspěchu CTParku v Ostravě-Hrabové, v jehož areálu o rozloze 90 hektarů působí 75 firem, rozvíjí další areál CTParku Ostrava Poruba. Celkem tento areál nabídne necelých 100 000 m2 prostor pro logistiku a výrobu. Své projekty tady plánují i další developeři, např. P3, Concens, GLP nebo Contera.

ctPark Ostrava Poruba, interiér

„I v tomto regionu se projevuje vliv e-commerce coby dominantního faktoru poptávky po nových skladových plochách, následovaný automobilovou a strojírenskou výroba,“ uzavírá Dušan Drábek.

O společnosti BNP Paribas Real Estate APM CR

BNP Paribas Real Estate je jedním z hlavních hráčů na mezinárodním trhu nemovitostí. Svým klientům nabízí komplexní služby v oblasti kapitálových trhů, správy nemovitostí, pronájmu komerčních prostor, oceňování a transakcí. Všechny služby jsou podporovány oddělením analýzy trhu a poradenství.

BNP Paribas Real Estate má v České republice lokální tým expertů, kteří jsou napojeni na globální síť 180 kanceláří v 36 zemích, ve kterých pracuje 5 400 zaměstnanců a je součástí jedné z největších globálních finančních skupin na světě BNP Paribas Group.

O společnosti Contera

Contera byla založena v roce 2009 zkušenými odborníky z oblastí developerského, projektového a stavebního managementu. Po celé ČR Contera vlastní a provozuje průmyslové parky zaměřené na logistiku, výrobu a velkoobchod.

Při rozvoji nových průmyslových zón se zaměřuje zejména na revitalizaci brownfieldů – oblastí, které již neslouží původnímu účelu – a přetváří je na moderní parky, kde buduje stavby v nejvyšším standardu A-Class. Prostory připravuje na míru jednotlivým nájemcům na základě jejich specifických požadavků.

Jejich cílem je vždy perfektní výsledek. Svým klientům dokáží nabídnout a zrealizovat řešení, která splní jejich představy a přání v každém ohledu.

Zdroj/foto: Community s.r.o./Titulní foto – Contera Park Ostrava City

Related Posts