3 února, 2023
Průmysl a logistika

BNP Paribas Real Estate: V Česku docházejí sklady i výrobní haly

Za celý rok 2020 se v České republice pronajalo 1,37 mil. čtverečných metrů průmyslových prostor. Do konce letošního června to bylo bezmála 1,2 mil. čtverečných metrů. Podle poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate je proto jisté, že rok 2021 bude dosud nejsilnějším z hlediska realizované poptávky v tomto segmentu.

Developeři na to reagují zvýšenou aktivitou. I přes nižší objem dokončených projektů ve druhém čtvrtletí (86 300 m2) byly v tomto sledovaném období ve fázi realizace projekty s celkovou kapacitou přes 600 tisíc m2. I v tomto ohledu by tak letošek mohl přinést rekordní výsledky. Výsledky stejně jako v míře neobsazenosti, jež klesla ke 2,2 %. A například v Praze nebo v okolí Brna již prakticky není možné získat haly nad 2 000 m2.

BNP Paribas Real Estate: Výstavba nových kanceláří ožívá

I přes robustní výstavbu se kvůli vyšší ceně stavebních materiálů a nedostatku kapacit ve stavebnictví trh potýká s termíny, a tedy i nedostatkem pronajímatelných prostor. V kombinaci s absencí rozvojových pozemků a jejich rostoucí cenou pozorujeme zvyšování nájemného napříč celým Českem až k úrovni 5,3 EUR m2/měsíc,“ popisuje aktuální situaci Dušan Drábek, vedoucí oddělení pronájmu průmyslových a logistických nemovitostí BNP Paribas Real Estate.

Od dubna do června se pronajalo celkem 410 300 m2 skladových a výrobních ploch. U nových pronájmů činí meziroční nárůst 52 % na 271 000 m2. Za poptávkou stojí zejména provozovatelé logistických služeb a společnosti ze sektoru e-commerce a retail. Shrnutí vývoje poptávky dokládají konkrétní nájemní transakce. K nejaktivnějším patřila společnost FM Česká s.r.o., která prodloužila nájemní smlouvu a zároveň expandovala v P3 Parku Lovosice (celkem se jedná o plochu 60 600 m2) a zároveň prodloužila smlouvu na více než 20 000 m2 v P3 Prague D11.

VGP Prostějov

K dalším velkým pronájmům ve 2. kvartále patří také obsazení 25 000 m2 ve VGP Parku Prostějov retailovým řetězcem OKAY. Ten si už v prvním čtvrtletí pronajal skladové prostory ve VGP Parku Vyškov. Oba tyto sklady umožní společnosti OKAY pokrýt český i slovenský trh.

Potvrzuje se trend rostoucího zájmu společností působících v e-commerce a retailu o expanzi skladových prostor. Ostatně, maloobchod ovlivňuje také probíhající výstavbu. Například pro e-commerce giganta Alza buduje v Chrášťanech u Prahy developer GLP halu o ploše 36 000 m2. Téměř dvojnásobný je pak skladový komplex v Boru u Plzně, za nímž stojí developerská společnost CTP. Obsadí ho expandující poskytovatel logistických služeb pro dm drogerie Loxxess.

„Během následujících 18 až 24 měsíců bude klíčovým problémem nová nabídka skladových prostor. Přesto, už v lednu jsme předpovídali, že by se celková kapacita moderních industriálních nemovitostí mohla v letošním roce dostat přes 10 milionů čtverečných metrů. Sílící poptávka tuto predikci potvrzuje. Pokud nenastanou další turbulence, bude tato hranice překročena s novým rokem 2022,“ konstatuje Kamila Breen, vedoucí poradenství a průzkumu trhu BNP Paribas Real Estate.

O společnosti BNP Paribas Real Estate

BNP Paribas Real Estate je jedním z hlavních hráčů na mezinárodním trhu nemovitostí. Svým klientům nabízí komplexní služby v oblasti kapitálových trhů, správy nemovitostí, pronájmu komerčních prostor, oceňování a transakcí. Všechny služby jsou podporovány oddělením analýzy trhu a poradenství.

BNP Paribas Real Estate má v České republice lokální tým expertů, kteří jsou napojeni na globální síť 180 kanceláří v 36 zemích, ve kterých pracuje 5 400 zaměstnanců a je součástí jedné z největších globálních finančních skupin na světě BNP Paribas Group.

Zdroj/foto: Community s.r.o./Titulní foto – VGP Park Vyskov a.s.

Related Posts