2 února, 2023
Průmysl a logistika

Panattoni Europe postavila přes 300 000 m2 udržitelných budov

Prestižní certifikát udržitelnosti BREEAM se stal standardem pro nové budovy Panattoni Europe v České republice. Hranici 300 000 m2 se podařilo překonat díky nové hale společnosti Europe Huajie Development v Panattoni Parku Prague Airport II, za níž developer získal vysoké skóre a známku Very good dle certifikace BREEAM 2016. Distribuční centrum o velikosti 25 000 m2 bude sloužit čínským e-shopům k distribuci zboží po celé Evropě a zároveň k importu evropského zboží do Číny. Druhá část budovy je momentálně ve výstavbě a v rámci expanze v průmyslové zóně ji využije logistická společnost Panalpina.

„Když jsme před 3 lety dostali první certifikát za distribuční centrum Amazonu v Dobrovízi, věděli jsme, že nastavujeme nový trend. Od té doby jsme postavili dalších 8 budov s BREEAM certifikací a minimálně 15 dalších máme v přípravě. Ukazuje se, že klienti chtějí k ekologii přistupovat komplexně. Slyší nejen na energetické úspory, ale jsou ochotni investovat i do takových opatření, která zmírňují dopady na životní prostředí. Velkým tématem je společenská odpovědnost – jeden ze základních kamenů udržitelnosti,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Distribuční centrum společnosti Europe Huajie Development při certifikaci dosáhlo nejvíce bodů v kategoriích nakládání s odpadem (86 %), znečištění (83 %), voda (78 %) a energie (71 %). Budova zahrnuje BREEAM prvky jako je LED osvětlení, zázemí pro cyklisty či opatření  snižující efekt tepelného ostrova. Specialitou projektu je hmyzí hotel, který poskytuje útočiště pro užitečné druhy hmyzu jsou brouci a včely. Při výstavbě haly byl kladen zvláštní důraz na recyklaci odpadu.

Stavitel průmyslových zón Panattoni Europe jako lídr českého trhu nastoupil na odvážnou ekologickou koncepci, která spočívá jednak v revitalizaci brownfieldů a jednak minimalizaci dopadů průmyslu na životní prostředí. Díky tomuto přístupu se mu daří naplňovat nejpřísnější požadavky na trvale udržitelný rozvoj.

Zdroj/foto: Panattoni Czech Republic Development s.r.o.

Related Posts