5 února, 2023
Průmysl a logistika

Panattoni Europe si udržela pozici lídra evropského trhu. V Evropě připravuje budovy nové generace.

Panattoni Europe podle posledního žebříčku Top Property Developers časopisu PropertyEU obhájila pozici nejaktivnějšího a největšího průmyslového developera Evropy. V letech 2015-2017 dodala na trh 3,8 milionu m2 průmyslových prostor, a o 41 % tak navýšila rekordní development ve výši 2,71 milionu m2z období 2014-2016. Do roku 2020 plánuje Panattoni Europe výstavbu dalších budov, které dohromady nabídnou plochu 13,1 milionu mnejmodernějším provozům.

„Haly jsou větší, než bývaly v minulosti, a proto také rostou i naše objemy výstavby. Oblast e-commerce je o dost náročnější na prostor v jedné budově než tradiční retail kvůli velkému akcentu na konsolidaci a efektivitu,“ říká Robert Dobrzycki, generální ředitel Panattoni Europe. „Ve střední Evropě a dalších regionech, kde jsme velmi aktivní, se zlepšila dopravní infrastruktura a klienti se rozhodli centralizovat provoz pod jednu střechu. Proto vzniká tolik tzv. „big boxů“ a my v nich vidíme velkou příležitost,“ dodává.

Centralizace je efektivní nejen z hlediska nákladů, ale také z hlediska řešení dopadů na životní prostředí. Výhled Panattoni Europe pro následující období téma centralizace potvrzuje. V Polsku připravuje dvě haly s pronajímatelnou plochou 300 000 m2, respektive 320 000 m2. Společnost také informovala o svém prvním developmentu ve Velké Británii, kde vloni převzala firmu First Industrial. Budova ve West Midlands bude mít rozlohu 334 500 m2.

Jak vysvětluje Robert Dobrzycki, těchto parametrů bylo možné dosáhnout až v návaznosti na technologický pokrok, který reprezentuje například využití robotiky ve skladech:
„V severopolském Štětíně budujeme třípodlažní halu a v jihopolském Sosnovci čtyřpodlažní. Jde o průkopnické projekty, které je třeba vnímat z jiné perspektivy než dosavadní velké přízemní budovy, které zahrnovaly maximálně 100 000 až 120 000 m2. Co se týče výstavby, je to úplně jiný příběh,“ uzavírá.

„Jako lídr trhu chceme jít příkladem, a proto se soustřeďujeme na přípravu udržitelných budov, které jsou základní infrastrukturou pro sofistikované provozy. V České republice jsme ohlásili velký plán využití brownfieldů, rozvíjíme strategii udržitelného rozvoje a pokračujeme v budování pozice dobrého souseda,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Zdroj/foto: Panattoni Czech Republic Development s.r.o.

Related Posts