3 února, 2023
Průmysl a logistika

Panattoni připravuje průmyslovou zónu na brownfieldu po bývalých uhelných dolech na Plzeňsku

Před velkou výzvou stojí společnost Panattoni, specialista na přeměnu brownfieldův moderní průmyslové parky. U Nýřan na Plzeňsku připravuje revitalizaci rozsáhlého území, které v minulosti ovlivnil provoz černouhelných dolů, tepelné elektrárny, betonárny i potravinářského závodu. Při přípravě nové průmyslové zóny Panattoni Park Nýřany Terminál se developer zaměří již při přípravě území na udržitelnost a ekologickou výstavbu. Díky kvalitní a dostatečně kapacitní inženýrské infrastruktuře má budoucí park předpoklady i pro rozvoj dle konceptu Průmysl 4.0.

„V současnosti připravujeme nezbytné administrativní kroky včetně žádosti o posouzení dopadů na životní prostředí EIA a hledáme nejlepší technické řešení revitalizace území. Naštěstí se můžeme opřít o vlastní bohaté zkušenosti z Karlovarského kraje, například z přípravy průmyslové zóny na brownfieldu po bývalém strojírenském závodě Škoda v Ostrově,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.

Areál u Nýřan se může pochlubit rozmanitou historií. Přesně před 150 lety zde byl otevřen Krimich, ve své době nejhlubší uhelný důl v západočeském revíru. Ve dvacátých letech 20. století zde Škoda postavila tepelnou elektrárnu, která zásobovala její strojírenské závody v Plzni, město Nýřany i nedalekou muniční továrnu. Zatímco elektrárna ukončila provoz patrně již v polovině 50. let, šachta byla uzavřena až v roce 1971. Celý areál byl následně přebudováván na potravinářský závod Likona Nýřany, který fungoval až do 90. let. Přímo na pozemcích, které čeká revitalizace na průmyslovou zónu, fungovala v 50. – 60. letech betonárna společnosti Prefa.

„Je nám ctí podílet se na revitalizaci brownfieldu po boku Panattoni a pokračování příběhu lokality, která prochází permanentní proměnou. Se společností Panattoni spolupracujeme dlouhodobě, a tak víme, že se v poslední době zaměřuje i na návrat průmyslu do tradičních lokalit. V době všeobecného nedostatku prostor jde o velmi žádané aktivity. Pro fond LOGISTIS má projekt v Nýřanech hned dvě prvenství: Jedná se o první brownfield fondu v České republice stejně tak první počin za hranicemi Středočeského kraje,“  říká Monika Hubková, asset manažerka fondu LOGISTIS spravovaného společností AEW, který je investorem projektu.

„Panattoni Park Nýřany Terminál nabídne rychlé dopravní spojení do Německa i do Prahy a navíc i přímé napojení na železniční dopravu. Z nedalekého nádraží Nýřany se lze pohodlně přepravit vlakem do Plzně, Domažlic, ale i dalších měst a obcí. Průmyslový park tedy bude mít dobrou dopravní obslužnost i pro pracovní sílu.“, říká Tomáš Pícha, Land Acquisition Specialist společnosti CBRE.

Stavební boom u Nýřan potvrzuje, že potenciál Plzeňska pro průmyslovou výrobu a logistiku ještě zdaleka není vyčerpán. Lokalita stále těží z bohaté industriální tradice, skvělé dopravní infrastruktury, kvalitní strojírenské základny, přítomnosti univerzity a geografické blízkosti Německa. To tvoří předpoklady pro klienty s vyšší přidanou hodnotou. Jen samotný Panattoni Park Pilsen West přivítal během pouhých 2 let 6 nájemců: Alutech, Sony DADC, IAC, Maurice Ward a nyní Group Plastivaloire a Filtration Group.

Zdroj/foto: CBRE s.r.o./Titulní foto – Panattoni Pilsen Park West

Related Posts