18 dubna, 2024
Průmysl a logistika

Workpress Aviation bude v Plzni vyrábět respirátory

Na Borských polích v Plzni se díky vizi a prozíravosti stavitele průmyslových zón Panattoni zrodí výroba, po které momentálně prahne nejen ČR, ale celý svět. Česká společnost Workpress Aviation tu bude vyrábět tzv. nanomasky, které poskytují nejlepší ochranu na trhu proti nemoci covid-19. Tyto respirátory mají o dvě třídy vyšší účinnost než respirátory FFP3. Výrobce leteckých komponent si pro umístění provozu vybral halu, kterou připravovala společnost Panattoni pro nové nájemce v Panattoni Parku Pilsen City. Workpress Aviation si z této budovy pronajali 2000 m2.

„V této kritické době hraje čas proti nám, a proto velmi oceňuji, jak rychle se nám podařilo ve spolupráci se společností Panattoni zajistit vhodné prostory. I díky tomu by se výroba respirátorů měla rozběhnout již v první polovině dubna,“ říká Jiří Heckel, ředitel Workpress Aviation.

„Když jsme před rokem řešili exodus firem z Plzeňska a jako jedni z prvních jsme se rozhodli rekonstruovat již stojící halu, vůbec jsme netušili, jaká pohroma potká celý svět na začátku roku 2020 a jak významný provoz by se v uvolněných prostorách mohl spustit. Díky tomu, že jsme měli dostatek odvahy k redevelopmentu budovy, mohli jsme investorovi nabídnout obratem velmi dobře připravený prostor v prémiové lokalitě.  Máme za sebou asi nejrychlejší obchodní jednání v historii. Jsem rád, že dopadlo úspěšně a věřím, že výroba se rozeběhne co nejdříve,“ říká generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko Pavel Sovička.

Respirátor disponuje filtrací i na výdechové části, chrání tak jak svého nositele, tak lidi v jeho okolí. Výrobek dále vyniká dlouhou životností, a to díky možnosti výměny filtru, který sám o sobě vydrží i několik měsíců. Navíc jde o velmi levný a dostupný filtrační materiál, který bude možné sehnat i při předpokládaném stupňování stávající krize v dodávkách ochranných pomůcek. Filtrace nanomasky zachytí až 99,995 % všech škodlivých částic. Maska je konstruována tak, aby případný kondenzát odcházel ven a nedržel se uvnitř.

Společnost Workpress Aviation působí na Plzeňsku dlouhodobě a zabývá se zakázkovou výrobou komponent pro letecký průmysl. Nabízí kompletní technologický proces, povrchové úpravy v nejvyšším vizuálním standardu i finální montáž. Specializuje se na rychlé dodání prototypů i sérií ve výrobních dávkách již od jednoho kusu. Workpress Aviation podepsala s Panattoni zatím krátkodobou smlouvu, v případě dostatečného množství zakázek však plánuje uzavřít dlouhodobý kontrakt.

Jedna z nejlukrativnějších industriálních oblastí ve střední Evropě nabídla nečekanou novou příležitost k rozvoji v květnu roku 2019. Hala o rozloze 25 000 m2 vyniká svým umístěním v tradiční zavedené lokalitě nedaleko centra města, skvělým napojením na dopravní infrastrukturu a kvalitním strojírenským zázemím. Po kompletní rekonstrukci bude vhodná jak na high-tech výrobu, tak na plně automatizovanou logistiku.

Právě v této oblasti by měl vyrůst i Panattoni Pilsen Digital Park, průmyslová zóna nové generace se zaměřením na Průmysl 4.0. Stavitel průmyslových zón Panattoni chce proměnit na moderní technologické centrum bývalý areál Škody Plzeň. Rozsáhlý brownfield o rozloze 28 hektarů je momentálně prázdný, disponuje však skvělou infrastrukturou a vhodně navazuje na okolní průmyslové provozy. Záměr Panattoni je v souladu s aktuální rozvojovou strategií města Plzeň a již úspěšně prošel i posouzením vlivů na životní prostředí EIA. Celková výše investice je odhadována na více než 2 miliardy korun.

Zdroj/foto: Panattoni Europe/Titulní foto – Panattoni Pilsen Digital Park

Related Posts