2 února, 2023
Rezidenční bydlení a hotely

Nájemní bydlení dále zlevňuje

Data za první čtvrtletí roku 2021 potvrzují, že ceny nájemního bydlení ve velkých městech a zejména v Praze dál klesají. Byty provozované v minulosti v režimu Airbnb jsou stále k dispozici k dlouhodobému pronájmu, jejich majitelé z nich tak mají alespoň nějaký příjem. Tím, že jde o velké množství položek v inzerci, tržní ceny nájmů klesají. Pokles je patrný zejména v Praze – například nejžádanější kategorie 2+kk za poslední kvartál zlevnila v průměru o tisícovku na 14 000 korun měsíčně, přestože objem inzerce mezi posledními dvěma kvartály již mírně klesl. Vyplývá to ze statistik společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o více než 1 300 bytů v hodnotě přesahující 6 miliard korun.

„Z čísel za poslední kvartál je patrné, že pokles cen zatím pokračuje. Zejména se to týká Prahy, Brno spíše stagnuje. Nejspíš je to dáno tím, že Brno není tolik ovlivněno dynamikou, kterou v hlavním městě nastolil příval bytů z Airbnb na trh dlouhodobých pronájmů, uvedl Martin Březina, CEO společnosti UlovDomov.cz.

PPF Real Estate: Nic není dražšího než volný metr obchodu nebo kanceláří

Nájemní bydlení a situace v Praze

Větší množství volných bytů na trhu logicky vede k poklesu cen nájemního bydlení. „V Praze je tento trendy markantní. Od nejmenších dispozic až po všechny varianty třípokojových bytů, všude vidíme znatelný pokles. Výkyvy kolem tisícovky směrem dolů za jeden kvartál, to je opravdu výjimečná situace,“ uvedl Martin Březina.

Mezi nájemníky dlouhodobě nejoblíbenější je dispozice 2+kk, která v Praze za jediný kvartál zlevnila v průměru o tisícovku na 14 000 měsíčně. Přitom ještě před dvěma lety to bylo kolem 17 000 Kč. Podobné je to u dalších sledovaných kategorií. U každé z nich nový nájemce v hlavním městě ušetří minimálně pětistovku měsíčně v mezi kvartálním srovnání, meziročně dokonce více než 2 000 korun napříč všemi dispozicemi – viz Tabulka 3.

Zdroj: www.pexels.com

V prvním čtvrtletí letošního roku bylo na portálu UlovDomov.cz inzerováno celkem 11 145 nabídek pronájmu v Praze, což znamená mezi kvartální pokles o deset procent. Nejvíce nabídek bylo tradičně na dispozici 2+kk, která tvořila skoro třetinu.

Jak se bude situace v Praze vyvíjet v dalších měsících je podle Březiny věštění z křišťálové koule. „Stát nás dlouhodobě ubezpečuje, že díky očkování se vše vyřeší do léta, ale jistotu nemáme. Trh s nájemním bydlením se mění poměrně dynamicky, loňský rok s kolísáním nahoru a dolů byl toho důkazem,“ uvedl Martin Březina, podle kterého důležitým indikátorem návratu k ‚novému normálu’ bude především nastartování turistického ruchu a také podzimní návrat vysokoškoláků.

Tabulka 1: Ceny nájemního bydlení ve velkých městech v průměru za 1. čtvrtletí 2021 (v Kč)

Zdroj: Statistiky společnosti UlovDomov.cz

„Řada z nich už dlouho nebydlí na kolejích, ale soukromě v nájmech a podnájmech, které v době online výuky logicky nepotřebují, což v univerzitních městech jako je Praha, Brno nebo Olomouc má citelný dopad,“ uvedl Březina.

V Brně ceny klesaly v loňském roce, nyní se tento trend zastavil a pohyb je pouze minimální. Byt kategorie 2+kk aktuálně vyjde v moravské metropoli na průměrných 13 500 korun měsíčně. Dispozice 2+1 pak na 13 000 korun měsíčně.

Nejpoptávanější kategorie bytů tak dle dat UlovDomov.cz přesně odpovídají průměrným cenám za rok 2019. Byty nejmenší rozlohy, čili 1+kk a 1+1, vychází na 10 000 korun měsíčně, resp. 9 500 Kč, tedy u prvního jmenovaného případu opět stejně, ale u druhého dokonce o 490 korun levněji, než tomu bylo v průměru za rok 2019. U dispozice 3+1 je evidováno mírné zdražení o 500 korun měsíčně na 15 500 Kč. Dispozice 3+kk pak vychází také o něco málo dráž než v roce 2019, konkrétně o 450 Kč, čili na 18 450 korun měsíčně. Mezi kvartálně se průměrné ceny brněnských nájmů téměř nepohnuly.

Tabulka 2: Mezi kvartální srovnání posledních dvou čtvrtletí (v Kč)

Zdroj: Statistiky společnosti UlovDomov.cz

Co se týká objemu inzerce, v prvním čtvrtletí roku 2021 bylo v Brně inzerováno 2204 nabídek. Oproti posledním kvartálu 2020, kdy jich bylo na portálu UlovDomov.cz inzerováno celkem 1 841, to znamená nárůst o 20 %. Nejvíce nabídek nebylo na dispozici 2+kk, jako tomu bývá obvykle, ale na byty dispozice 1+1, a to převážně v širším centru města. Právě u bytů malé rozlohy, tedy 1+1 a 1+kk byly mezi kvartálně nejvyšší absolutní nárůsty počtu inzertních nabídek. Procentuálně pak zaznamenala analýza u dispozice 1+1 nárůst téměř 40 % a u dispozice 1+kk nárůst 16 %.

Tabulka 3: Meziroční srovnání 1. čtvrtletí roku 2020 vs. 2021 (v Kč)

Zdroj: Statistiky společnosti UlovDomov.cz

Zdá se, že majitelé pouští na trh malé byty ve snaze pronajmout je dlouhodobě. Jde o byty, které byly svou rozlohou původně vhodné pro krátkodobý pronájem turistům či dojíždějícím za prací. Dříve si takové byty pronajímali i studenti, kteří chtěli bydlet samostatně nebo třeba ve dvou, ale během distanční výuky si byt ve městě vydržovat nechtějí,“ komentuje situaci Martin Březina.

O projektu Ulovdomov

UlovDomov.cz provozuje největší český inzertní portál zaměřený na pronájmy a nástroj Prověření rizikovosti osob. UlovDomov.cz je členem skupiny Miton vedle projektů jako Slevomat, Rohlík.cz, Bonami či Twisto. Firma má pobočky v Brně, Praze, Plzni či Olomouci a provozuje prémiovou službu Ideální nájemce, která majitelům nemovitostí zajišťuje veškerý servis spojený s pronájmem jejich bytů, včetně převzetí rizik.

UlovDomov.cz má k dispozici mediány cen nájmů u jednotlivých dispozic pro Brno i Prahu, a to včetně jednotlivých městských částí. Může poskytnout meziroční, mezi kvartální i meziměsíční srovnání. Odborníci z firmy dokážou okomentovat jak právní, tak daňové aspekty nájemního bydlení a vyjádřit se k trendům na realitním trhu. V neposlední řadě pak rádi poradí ohledně pojištění domácnosti či investice formou koupě bytu a jeho následného pronajímání.

Zdroj/foto: UlovDomov.cz/Titulní foto (www.pexels.com)

Related Posts