14 dubna, 2024
Rezidenční bydlení a hotely

Central Group: Nová výstavba bytů nestíhá

Během prosince loňského roku dostalo v Praze povolení 104 nových bytů v bytových domech. Celkem se tak za celý rok povolilo 3.246 bytů, což je o dvě pětiny méně než v roce 2019. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Tempo povolování tak nadále zaostává a nová výstavba nestíhá pokrýt potřeby, které vyvolává každoroční přírůstek nových obyvatel hlavního města.

Počet obyvatel Prahy se v posledních letech zvyšoval tempem 14 až 15 tisíc obyvatel za rok. Za loňský rok bude přírůstek sice nižší, průběžná čísla ČSÚ ale naznačují, že se bude pohybovat okolo 10 tisíc nových obyvatel. Tempo povolování nových bytů tomu ale zdaleka neodpovídá. Za posledních 5 let počet obyvatel metropole narostl o cca 66 tisíc lidí, za tu dobu se ale v Praze ve všech typech výstavby, tedy nejen v bytových domech, povolilo bydlení jen pro cca 46 tisíc lidí. Jen za posledních 5 let tedy vlivem nedostatečného povolání chybí byty pro nejméně 20 tisíc lidí.

Central Group: Čtyři klíčové principy pro nový stavební zákon

Ve skutečnosti je ale toto číslo vyšší, jelikož je potřeba započíst i další vlivy, jako například obnovu bytového fondu a další. Odborné odhady mluví o potřebě minimálně 10 tisíc nových bytů ročně. Bohužel se jich ale dlouhodobě povoluje jen méně než polovina a pokračuje tak budování deficitu bytů. Pokud se povolování nové výstavby nezrychlí, může jen v Praze v horizontu 10 let chybět bydlení až pro 200 tisíc lidí. Pomalé povolování je společně s rostoucími cenami pozemků, stavebních prací a materiálů také hlavním důvodem rychlého růstu cen nových bytů, které se od roku 2015 téměř zdvojnásobily.

Zdroj: Výpočet Central Group na základě údajů ČSÚ, přírůstek obyvatel za rok 2020 odhad Central Group

O společnosti Central Group

Central Group je největším rezidenčním stavitelem v České republice. Za 26 let svého působení dokončil již 180 rezidenčních projektů a prodal více než 16.000 nových bytů, domů a parcel. Veškeré vydělané prostředky investuje do dalšího rozvoje, a proto nepotřebuje pro svou činnost bankovní úvěry.

Central Group se neúčastní žádných veřejných zakázek ani není příjemcem žádných veřejných dotací a každoročně platí českému státu stamilionové částky na daních. Mnoha desítkami milionů korun každý rok také přispívá na obecně prospěšné účely.

Central Group v současnosti vlastní kolem 1,5 milionu m² brownfieldů a pozemků určených k výstavbě, na kterých plánuje více než 30.000 nových bytů. Připravuje celé nové městské čtvrti a na velkých projektech spolupracuje s těmi nejlepšími architekty z ČR i ze světa. V aktuální nabídce společnosti jsou stovky bytů v mnoha lokalitách po celé Praze.

Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s./Titulní foto – Central Group – HARFA DESIGN RESIDENCE

Related Posts