23 dubna, 2024
Rezidenční bydlení a hotely

Dostupnost bydlení v Praze se za poslední rok mírně zlepšila. Ve srovnání s okolními metropolemi je i přesto nejhorší

Na pořízení běžného nového bytu by průměrný obyvatel Prahy musel utratit svou roční hrubou mzdu za 14,2 roku. To je sice méně než před rokem, z okolních metropolí je to ale nejdéle. Například ve Vídni na stejný byt lidé dosáhnou téměř o šest let rychleji. Vyplývá to z Indexu dostupnosti bydlení (CG-Indexu), který pravidelně zpracovává největší rezidenční stavitel v Česku Central Group.

„Praha nestíhá uspokojovat dlouhodobě vysokou poptávku po novém bydlení, a to zejména kvůli zdlouhavému schvalování jakékoliv nové výstavby. Povolit nový bytový dům v Praze často trvá i deset let. To se odráží na vysokých cenách a není proto divu, že dostupnost je stále výrazně horší než u sousedních zemí,“ říká Dušan Kunovský, zakladatel a šéf společnosti Central Group, která je největším rezidenčním stavitelem v Česku. Za pravdu mu dává srovnání podle počtu povolených bytů na tisíc obyvatel, kde je na tom Praha z okolních metropolí dlouhodobě nejhůře.

Zdroj: Výpočet Central Group na základě údajů statistických úřadů

Skanska startuje prodej zeleného bydlení pro mladé rodiny

I přes mírné zlepšení zůstává bydlení v Praze nejméně dostupné

Letos by průměrný Pražan za byt o výměře 70 metrů čtverečních utratil veškeré své hrubé příjmy za 14,2 roku. Oproti loňsku, kdy byl CG-Index na hodnotě 14,6, se tak dostupnost nového bydlení mírně zlepšila, ale ještě před pěti lety stačilo na pořízení stejné nemovitosti jen 10,1 hrubých ročních příjmů.

Zdroj: Výpočet Central Group na základě údajů o cenách a mzdách v jednotlivých městech. Praha – ceny: Central Group, Trigema, Skanska reality (1Q 2020), mzdy: ISPV (4Q 2019); Bratislava – ceny: Bencont (4Q 2019), mzdy: Bratislava v číslach 2019, Štatistický úrad SR; Berlín, Mnichov – ceny: de.Statista.com (2019), mzdy: statistické úřady spolkových zemí, gehalt.de (Mnichov); Vídeň – ceny: bulwiengesa+Standort+Markt (2018); mzdy: Statistik Austria (2018); Varšava – ceny: Narodowy Bank Polski (1Q 2020), mzdy: Główny Urząd Statystyczny (2Q 2019)

Pomohl rychlejší růst mezd

Za meziroční zlepšení dostupnosti bydlení může růst mezd, který byl rychlejší než meziroční růst cen bytů, a to o 2,8 procentního bodu. Průměrná hrubá měsíční mzda v Praze je v současnosti 45.947 Kč, cena průměrného nového 70metrového bytu v Praze pak vychází na 7.837.538 Kč. Postupným zvyšováním příjmů obyvatelstva by se dostupnost bydlení mohla dále zlepšovat. Pomoci by mohl i zvyšující se počet nově zahájených bytů. Loni se poprvé po dlouhé době povolilo přes pět tisíc bytů v bytových domech, letos i přes koronavirovou krizi je tempo povolování podobné.

Zdroj: výpočet Central Group na základě údajů o průměrné mzdě (ISPV) a cenách bytů (Central Group, Trigema, Skanska Reality)

Plánované daňové úpravy mohou situaci zhoršit

Vznik nových bytů by mohlo velmi negativně ovlivnit zrušení možnosti odpočtu úroků z hypoték, které je nyní spojované se zrušením kritizované čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. Ta se ovšem nevztahuje na nákup nových bytů. V důsledku by tak zůstali znevýhodněni lidé, kteří si chtějí pořídit nový byt na hypotéku. Při koupi průměrného bytu 2+kk o výměře 55 metrů čtverečních by kvůli zrušení daňových odpočtů mohli přijít i o více než 300 tisíc korun.

Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s./Titulní foto – Radlické výhledy – luxusní rodinné byty s klimatizací v zeleni a u metra

Related Posts