31 ledna, 2023
Rezidenční bydlení a hotely

Fincentrum Reality: Roste zájem o virtuální prohlídky a 3D skenování bytů

Kvůli přísnějším vládním opatřením v souvislosti s koronavirovou pandemií se komplikují prohlídky bytů a dalších nemovitostí. Situace je podobná, jako při první vlně na jaře. Přední realitní kancelář tak eviduje zvýšený zájem o virtuální prohlídky nebo použití videohovorů přes mobilní telefon.

Obecně očekáváme, že zájem o tyto technologie naroste v porovnání s průměrem o 20 až 40 procent,“ tvrdila Andrea Daňhelová, jednatelka Fincentrum Reality.

Každý třetí člověk se při koupi nemovitosti setkal se zásadním problémem

Omezení volného pohybu, důrazné doporučení home office. Vládní nařízení se v současné době zpřísňují. Realitní kanceláře ale spadly do zákonné výjimky, tedy jejich provozovny v tomto segmentu nejsou omezeny.

Central Group – Park Zahradní Město II.

Pobočky s realitními makléři a konzultanty nezavíráme. Jsme připraveni nadále být tu pro klienty a vycházet jim maximálně vstříc. Snažíme se však v rámci prevence co nejvíce věcí vyřešit na dálku online formou,“ dodala Andrea Daňhelová z Fincentrum Reality.

Největší potíž je však s prohlídkami nemovitostí. Aktuálně na ně může pouze makléř, a to v rámci pracovních záležitostí. U zájemců je to komplikovanější. Prohlídky za účelem koupě či nájmu by však mohly spadnout do výjimky z volného pohybu, pokud se bude jednat o cestu nezbytně nutnou k obstarávání základních životních potřeb, v tomto případě bytových.

Nicméně vyhodnocení nutnosti této potřeby a zároveň případné riziko z porušení je na zájemci. Problém s takovou obhajobou mohou mít například klienti, kteří si budou kupovat nemovitost na investici. Věříme však, že klienti budou k prohlídkám nemovitosti přistupovat odpovědně a díky přijatým opatřením bychom tak mohli minimalizovat realitní turisty,“ doplnila Daňhelová.

Central Group – Rezidence Libeňský park

Fincentrum Reality si už při první vlně významně otestovalo distanční způsob prohlídek, tedy za využití mobilního telefonu s videokamerou.

Oblíbeným způsobem se také staly prohlídky bytů přes 3D naskenované fotografie. Budeme využívat všechny cesty a možnosti. Při první vlně jsme byli na využití těchto moderních technologií připraveni, aktuální přechod na ně nám tak není velkou novinkou, pro některé se dokonce jedná v setrvání toho, co zavedli na jaře,“ popsala Andrea Daňhelová, podle které v současné době ceny bytů na realitním trhu neklesají.

Menší zájem eviduje Fincentrum Reality o podnikatelské prostory určené pro gastronomii či ubytování.

Významný pokles poptávky je též po kancelářských prostorech

Pexels – Kancelářská budova

Spousta firem již bez problému funguje v módu home office. Je více než pravděpodobné, že v průměru třetina z celkových kancelářských prostor je aktuálně nevyužita. Zaměstnavatelé řeší, co s tím. Možná se některých kanceláří zbaví a v těch zbylých budou zaměstnance točit s těmi, co jsou na home office,“ dodala Daňhelová z Fincentrum Reality, které naopak očekává zvýšený zájem po rekreačních nemovitostech.

Letošní trend ohledně rekreačních nemovitostí poroste i mimo jejich prodejní sezónu. Rozhodně lze doporučit, že podzim/zima je vhodná doba na poohlídnutí se po takové nemovitosti. Pokud klienti koupi dobře načasují, mohli by chatu či chalupu začít využívat již od počátku sezóny, tedy na jaře.“

Fincentrum Reality

V současné době už ve Fincentrum Reality trvá připravit kompletně kupní smlouvu v průměru kolem 20 minut. Technologie na rozpoznávání občanských průkazů a převodu údajů do online světa včetně generování smluvní dokumentace pro makléře v rámci vlastního unikátního systém CRM funguje. A díky tomu se Andrea Daňhelová dostala mezi finalisty vůbec prvního českého ocenění pro právní inovátory Deloitte Legal Disruptors Awards.

Zdroj/foto: Relative PR & Consultancy, s.r.o./Titulní foto (www.pexels.com)

Related Posts