15 dubna, 2024
Rezidenční bydlení a hotely

FINEP HOLDING v roce 2018 udržel produkci předchozích let

Investiční skupina FINEP HOLDING, SE zrealizovala v České republice v roce 2018 přes 2.000 obchodních případů v celkové hodnotě přesahující 4 mld. Kč bez DPH.

Na trhu novostaveb prodal FINEP v Praze 481 nových bytů a rodinných domů v celkovém objemu 2,1 mld. Kč bez DPH. Ve srovnání s rokem 2017 se jedná o zhruba desetiprocentní nárůst počtu prodaných jednotek. FINEP tak na klesajícím trhu zvýšil svůj tržní podíl. FINEP v roce 2018 prodával za ceny zhruba 14 % pod průměrnou tržní cenou novostaveb v Praze

Největší zájem o nové byty byl opět v kategorii 2+kk, s ohledem na rostoucí ceny se prodávaly spíše menší byty. Průměrná velikost bytu klesla pod 60 m2.

Byty Britská čtvrť

V minulém roce vzrostl zájem o družstevní bydlení. Dvěma hlavními důvody je jednoduchá a profesionální správa bytového domu vlastníkem – družstvem a administrativně nenáročné nakládání s podílem v bytovém družstvu. V kvalitě bytu v osobním či družstevním bydlení není žádný rozdíl.

Realitní kancelář MAXIMA REALITY, člen skupiny FINEP, je stále největší nesíťovou realitní kanceláří. I v roce 2018 si udržela tržní podíl a na sekundárním trhu, jehož objem klesal zejména díky nové regulaci hypoték, zrealizovala na 800 transakcí.

Byty Prosek Park

Nejmladší člen skupiny, společnost ProBydlení, uzavřela téměř 900 obchodních případů pro klienty, kteří rekonstruovali své starší nemovitosti nebo vybavovali nové i starší byty kuchyněmi, vestavěnými skříněmi či dalším vybavením.

V segmentu kancelářské výstavby získal administrativní komplex CITY WEST na Západním městě územní rozhodnutí pro další kancelářskou budovu, jejíž výstavba by mohla začít již v letošním roce.

Komentáře 2018

Rok 2018 „nudil“ novináře i čtenáře opakováním kritického stavu na trhu s byty v Praze. Za posledních 10 let vzrostla průměrná jednotková cena bytu o zhruba 80 %. Ukázalo se, že na vině není jen nedostatečná výstavba nových bytů, ale také opakovaně zvyšovaná sazba DPH, růst cen stavebních prací, zásadní růst cen stavebních pozemků i dopad technických norem, které jsou jedny z nejpřísnějších v Evropě.

„Dostupnost bydlení není otázkou úzké sociálně slabé skupiny. Dostupnost bydlení se stala problémem běžné středně příjmové rodiny. Lidé utíkají za hranice Prahy, ale zaměstnání stále mají v jejím širším centru. Jediným dlouhodobě ekologickým řešením je zahušťování města tam, kde existuje dopravní, obchodní i administrativní infrastruktura. S ohledem na kupní sílu obyvatel Prahy bude určitě jedním z hlavních pilířů budoucí bytové politiky nájemní bydlení,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel FINEP HOLDINGu.

Byty Kaskády Barrandov – etapa VI

Podle Milana Ročka z CenovaMapa.org, vzrostla průměrná nabídková cena v Praze za 1 m2 novostaveb (včetně DPH a příslušenství) z 94.421 Kč na 106.511 Kč (srovnání prosinec 2017 – prosinec 2018). Průměrná cena nových bytů FINEPu se pohybovala zhruba 14 % pod tržními cenami ve srovnatelném segmentu.

Rostoucí zájem soukromých investorů o nájemní investiční byty od FINEPu v roce 2018 silně ovlivnil i družstevní bydlení, které je pro investory velmi zajímavé. Oproti správě SVJ u osobního vlastnictví nabízí profesionální správu družstva a nakládání s podílem je administrativně nenáročné, neboť nevyžaduje zápisy v katastru nemovitostí.

„V dnešní době neexistuje rozdíl mezi kvalitou bytu v osobním a v družstevním vlastnictví. Pro koncového klienta je to de facto stejný produkt. Není proto překvapivé, že se v posledních dvou letech ceny bytů v obou typech vlastnictví srovnaly,“ uvádí Štěpán Havlas, finanční ředitel FINEP HOLDING.

Klienty MAXIMA REALITY v obchodech se staršími nemovitostmi ovlivnilo zejména zavedení další regulace hypoték skrze parametry DTI a DSTI. Nicméně pokles poptávky neovlivnil cenu bytů s ohledem na dlouhodobý nedostatek bytů nabízených k prodeji.

Nedostatek nových i starších bytů ke koupi přivedl stovky klientů do společnosti ProBydlení. Ta pomáhá svým zákazníkům s rekonstrukcemi i s vybavením bytů.

Výhled na rok 2019

Neočekáváme rok zázraků. Předpokládáme postupné řešení celé řady příčin drahého bydlení v Praze. Očekáváme stabilizaci cen bytů, rostoucí ceny nájmů a rostoucí podíl bytů určených k pronájmu.

Příští a další roky plánuje FINEP nabídnout ročně přibližně 500 nových bytů v řadě stávajících i nových lokalit. Podobu a tempo nové výstavby určuje nejen složitý povolovací proces, ale také nové trendy a představa mladých lidí o svém budoucím životním stylu.

„Průměrná doba získání všech povolení pro bytový dům v Praze je dnes kolem 9 let. Intenzívně proto studujeme životní styl mladé generace, protože dnes kreslíme a projektujeme byty pro lidi ve věku 18- 25 let, kteří si je za 7-10 let budou kupovat nebo pronajímat,“ komentuje Tomáš Pardubický.

Hlavním tématem příštích let zůstane podle odhadů FINEPu neřešený problém vysokého stáří bytového fondu v Praze (průměrné stáří bytu je 63 let) a vysoká pozitivní migrace do Prahy za prací a podnikáním.

Zdroj/foto: FINEP CZ a.s./(Úvodní foto: Byty Malý háj IX)

Related Posts