Praha se utrhla regionům: Krize má vliv i na ceny bydlení ve starší zástavbě
Rozdíly v cenách nových a starších bytů jsou v Praze jedny z nejnižších v republice. To je kromě rychlého nárůstu cen nových bytů a jejich velmi omezené nabídky dalším z důvodů, proč se bydlení v Praze stává stále méně dostupné pro střední třídu. Ve většině regionů totiž ceny nového bydlení sice také rostou, byt ve starší zástavbě lze ale pořídit výrazně levněji. Bydlení je tak v regionech díky tomu dostupnější. V Praze dá občan s průměrným příjmem za nový byt své celkové příjmy za 14,4 roku a na starší bydlení spoří jen o 2,5 roku méně. Vyplývá to z výpočtů Central Group z dat ČSÚ a společností Trigema, Skanska Reality a Central Group.
Rozdíl průměrných cen novostavby a starší zástavby je tak v Praze 2. nejnižší z celé ČR. Hlavní město v tomto ukazateli předčí jen Jihomoravský kraj, kde situaci velmi ovlivňuje Brno, a to řeší podobné problémy jako Praha. V ostatních regionech jsou rozdíly nových a starších bytů výraznější. Nejvyšší je v Ústeckém kaji, kde novostavba vyjde na trojnásobek srovnatelného staršího bytu.
Dostupnost bydlení v regionech – počet ročních platů potřebných na pořízení nového bytu
V důsledku velmi omezeného přílivu nových bytů do nabídky vyrostly v Praze za poslední tři roky skokově o více než 60 procent ceny nových bytů. A kvůli přetrvávající vysoké poptávce se pak začaly zvedat i ceny bytů ve starší zástavbě a nájemné. „Postupně jsme tak svědky situace, kdy se mladí lidé musejí poohlížet po bydlení za Prahou a do zaměstnání v hlavním městě dojíždět. Zvýšená poptávka po bydlení v okolí Prahy se již podepsala také na růstu cen tamních novostaveb, které jsou po Praze 2. nejvyšší v republice,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
I přes poměrně vysoké průměrné příjmy tak Středočeši šetří na novostavbu 11,3 let, což je 2. nejhorší výsledek v republice hned po Praze. „Navíc častější dojíždění za prací do Prahy klade stále vyšší nároky na kolabující infrastrukturu,“ poznamenala.
Fakt, že rozdíly v cenách nových a starších bytů nejsou v Praze až tak dramatické, se projevuje na poptávce, kdy lidé v poslední době častěji obměňují své starší bydlení za novější. Využívají tak cenového boomu, který je ideálním právě pro prodej bytu. Většinou volí stejnou velikost nebo o pokoj větší dispozici a lokalitu přizpůsobují svému současnému bydlišti.
Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s./Ilustrativní foto (www.pexels.com)