20 dubna, 2024
Rezidenční bydlení a hotely

Představujeme Tiny House DONE – nový životní styl

Postavit dům, zasadit strom. Do týdne a s co nejmenším zásahem do krajiny. Projekt DONE, jež vzbudil po své páteční premiéře ve Smržovce velký zájem veřejnosti, je minimalistická montovaná dřevostavba, kterou navrhlo studio DDAANN, jmenovitě architekti Daniel Baudis a Daniel Rohan, a která reaguje na celosvětový zájem o tinyhousing. V Česku navazuje na tradici chatařství, která je již relativně vzdálena novým generacím, ale autoři se společně s Lukášem Otevřelem, producentem dalšího neformalního obydlí – plovoucího domu PORT X, rozhodli na tuto tradici navázat a poskytnout jednoduché řešení, při jehož stavbě se mohou sami budoucí majitelé realizovat a rozhodnout se o míře své účasti a ekonomické úspoře na projektu.

DIY či samostavba je tedy něco, co se v názvu projektu DONE (hotovo) sice objevuje, ale většina zájemců v současnosti poptává kompletní dodávku stavby i se zasazením stromu, který je k dodáván podle přání klienta a také podle dřevěného obkladu použitého v interiéru.

DONE má pouhých 12m2, přesto se do něj vešla obývací místnost, kuchyňka s kamny a dřezem, sprcha s toaletou, technická místnost a venkovní terasa, bohaté úložné prostory a skládací postel, kuchyňský stůl a židle. Vše v precizním provedení a slícování. Vznikl tak komfort na velmi malé ploše, ale s ohledem na to, že je akcentován i prostor před domem – ten je možné umisťovat na často těžko přístupná místa, kde největším luxusem je samotné místo a výhled na něj. V případě Smržovky je to panenská příroda, kde les plný veverek začíná hned před okny.

PLEON Impact – projekt DONE

Český výrobce Devoto

Stavba je dodávána českým výrobcem Devoto, který se realizuje v dřevostavbách jako rozšíření svého nábytkového a interiérového sortimentu, čerstvě oslavil 10 let na trhu a autory zaujal sofistikovaností výrobních procesů a úrovní detailů.

Varianty, které jsou připraveny pro zákazníky, se liší v náročnosti na vnitřní komfort a infrastrukturu – klíčové provedení OFFGRID nevyžaduje žádné napojení na sítě. Domek je buďto osazen pouze kamny a nádrží na vodu, která je do objektu dovážena a doplňována dešťovou vodou na oplach, elektrickou energii zajišťuje buďto skromnější gelová baterie, případně sofistikovaná soustava solárních panelů a baterií spojených s tepelným čerpadlem. Tato výbava dokáže z domu udělat plně soběstačnou jednotku a v lokalitách, kde by komín i kouř způsoboval komplikaci, je toto řešení plnohodnotnou příplatkovou alternativou.

Verze CORE je v podstatě obyvatelná základní verze bez prvků, jako je kuchyňka, komín, kamna, toaleta či sprcha. Může sloužit jako útulna, hospodářské stavení v krajině atp. V Česku je dodávána za startovací cenu 365 tisíc Kč.

Naopak nejluxusnější verze GLAMP, již si objednal první zákazník Jaroslav, který tímto získal výrobní číslo 001 a speciální prvky výbavy, jako je jasanová kuchyň s úložnými prostory pro delší pobyt, luxusní sprchové hlavice a kohoutky v matné černé úpravě, které kontrastují s bílým jasanovým obkladem a corianovou kuchyňskou deskou, napojení na kořenovou čističku, tlakovou vodu a plnohodnotné napojení na sítě. Dále zařizovací předměty z jasanového dřeva – skládací stůl s židlemi a také v neposlední řadě bonus ve formě sazenice jasanu. Jasan byl tedy nejen použit v interiéru, ale zároveň byl i zasazen před domem při zahajovacím koncertu kapelou Please the Trees. Ekologický aspekt je pro autory podstatný a dlouhou dobu byl vybírán lokální zdroj používaného dřeva a také český výrobce, který je schopen zaručit smysluplný a ekologický rozměr stavby.

“Chtěli jsme  vytvořit něco minimalistického, lokálně českého a současného, i když s ambicí toto v budoucnu rozšířit dál do světa. Koncept DONE vznikl s akcentem na praktičnost užívání v dnešní uspěchané době, vlastní částečnou asistenci při stavbě a splnění si dvou dílů životní triády – tedy postavit dům a zasadit strom.”  Lukáš Otevřel, PortX.

Zdroj/foto: PLEON Impact, součást uskupení Kotelna 55

Related Posts