5 února, 2023
Rezidenční bydlení a hotely

Ceny rekreačních nemovitostí dosáhly svého maxima

Záliba v chalupaření a chataření je víceméně ryze česká záležitost a s koronavirovou epidemií tento zájem opět více ožil. Zároveň zrušení daně z nabytí nemovitosti a snížení úrokových sazeb z hypoték tomuto trendu značně dopomohly. Lidé, kteří mají volné finanční prostředky, se tak poohlížejí po vlastním objektu k rekreaci a někteří si na ně dokonce berou i hypotéky.

Kancelář i dovolená v jednom

Makléři z REAL SPEKTRUM, a.s. zaznamenali rostoucí poptávku po rekreačních nemovitostech již před koronavirovou krizí, ale epidemie vše ještě posílila. Lidé tak začali hledat zázemí nejen pro letní dovolenou, ale také pro práci z domova, kterou aktuální doba umožňuje víc než kdykoli jindy. Nejčastěji se tak po rekreačním objektu poohlížejí rodiny s dětmi nebo starší generace, která případně plánuje prožít důchod mimo město. Sehnat ideální nemovitost k rekreaci je tak stále obtížnější a zároveň dražší.

Savills: Podíl soukromých kolejí v Praze vzrostl

Zájemce o nemovitost neodradí ani rekonstrukce

V polovině léta minulého roku zhlédlo inzeráty v kategorii chaty a chalupy na sreality.cz denně přibližně třikrát více zájemců než předchozí rok. I inzerenti dostali čtyřikrát více odpovědí v přepočtu na jeden inzerát. Naopak nabídky inzerátů, ve stejném měsíci, klesly zhruba o čtvrtinu. Menší nabídka je pak důsledkem vyšších cen.

Kupující ale natolik dychtí po chatě nebo chalupě, že jsou ochotni koupit objekt i s určitým nedostatkem. Jsou ochotni rekonstruovat, jet i sto kilometrů nebo koupit nemovitost s exekucí či jiným finančním problémem.

Banka – půjčí mi?

V případě, že si chcete na rekreační byt či dům vzít hypotéku, pamatujte, že banka pokryje maximálně 70 % odhadované hodnoty nemovitosti – v případě výborného technického stavu a v atraktivních lokalitách, se můžete dostat až na 80 %. K tomu, aby rekreační nemovitost mohla sloužit jako zástava, musí být splněno několik podmínek. Například kupovaný objekt musí mít přidělené evidenční nebo popisné číslo. Chaty mají obvykle pouze evidenční číslo, naopak chalupy, což jsou venkovská stavení, mají přiděleno číslo popisné.

Budoucnost v rekreačních bytech

Vzhledem k vysoké poptávce o rekreaci a nízké nabídce, je zvýšený zájem i o byty v okrajových částech měst, aby lidé alespoň nějak uprchli před shonem v centru města. Vývoj cen bytů na Moravě v důsledku pandemie, většího zájmu a minimum příležitostí pro zhodnocení volných peněz tak vzrostl o 18,5 %.

Zdroj/foto: David Sedláček/Ilustrativní foto (www.pexels.xom)

Related Posts