5 února, 2023
Rezidenční bydlení a hotely

Savills: Podíl soukromých účelových zařízení pro ubytování studentů v Praze narůstá, zatímco kapacita veřejných kolejí klesá

V říjnu 2019 činil podíl soukromých účelových zařízení pro ubytování studentů v Praze 6 % z celkové lůžkové kapacity, přičemž podle nejnovějšího průzkumu Savills se jedná jen o mírný nárůst v porovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy se podíl dostal na hranici 5 %.

„S přihlédnutím k narůstajícímu počtu zahraničních studentů, kteří jsou hlavními uživateli soukromých kolejí (PBSA), a k probíhající výstavbě nových komerčních studentských rezidencí i dalším plánovaným záměrům soukromých poskytovatelů očekáváme, že podíl těchto soukromých účelových zařízení poroste i v příštích letech,“ říká Lenka Oleksiaková, Senior Research Analyst ve společnosti Savills v České a Slovenské republice.

Ve zprávě „Studentské bydlení v Praze“ mezinárodní realitní poradce pro komerční nemovitosti uvádí, že v říjnu 2019 se v hlavním městě nacházelo 11 větších soukromých rezidencí (s kapacitou 35+ lůžek) nabízejících ubytování studentům. Spolu s kapacitami v menších rezidencích se celkový počet lůžek v soukromých zařízeních pohyboval kolem 1 600 z celkového počtu 26 700 lůžek.

Společnost Zeitgeist Asset Management se stala největším soukromým poskytovatelem studentského ubytování v Praze s kapacitou 420 lůžek poté, co své portfolio v první polovině roku 2019 rozšířila akvizicí tří studentských rezidencí (které dříve provozovala společnost Student Republic) a navýšila kapacitu svého objektu v ulici U Průhonu.

Největším samostatným projektem studentského bydlení je v současné době DC Residence na Praze 4 s celkovým počtem 310 lůžek. Na podzim roku 2020 se však situace změní, jelikož se k poskytovatelům soukromého studentského ubytování přidá také developerská společnost Karlín Group společně s firmou International Campus. Jejich společný projekt v pražských Holešovicích, The FIZZ Praha, navýší kapacity „soukromých kolejí“ o dalších 640 lůžek.

Zpráva předpovídá, že podíl soukromých účelových zařízení pro ubytování studentů (PBSA) v hlavním městě bude i nadále růst, jelikož kapacity veřejných kolejí klesají. Dalším faktorem, ovlivňujícím tento růst, je zpomalování poklesu české populace ve věkové skupině 19-24 let, ale zároveň i neustálý nárust počtu zahraničních studentů zapsaných na pražských vysokých školách, což umožní vstup dalším soukromým poskytovatelům studentského ubytování na český trh.

Zdroj/foto: Savills CZ s.r.o./Titulní foto – KARLÍN GROUP – International Campus v Holešovicích

Related Posts