5 února, 2023
Rezidenční bydlení a hotely

Zvýšená poptávka po nových bytech převyšuje nabídku ve všech regionech ČR; táhnou ji obavy ze zpřísnění podmínek poskytování hypoték

Developerské společnosti letos v Praze navýší množství nabízených rezidenčních nemovitostí o 3,3 procenta, v regionech ČR pak dosáhne růst nabídky úrovně 2,5 procenta. Poptávka po rezidenčních nemovitostech však opět převýší nabídku, a to ve všech regionech. Poptávku přitom aktuálně dále navyšuje očekávané zpřísnění podmínek pro čerpání hypoték, které má vejít v platnost v říjnu letošního roku. Tento krok však podle developerů dlouhodobě zvýší především zájem o pronájmy a poptávku po levnějších nemovitostech. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q3/2018, zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.

Nabídka nových rezidenčních nemovitostí v Praze v roce 2018 zaznamená mírný růst na úrovni 3,3 procenta. Růst nabídky nových bytů v této lokalitě přitom predikuje 72 procent ředitelů developerských firem, o poklesu z nich pak hovoří jen desetina (11 procent). Podobný vývoj se očekává i v mimopražských regionech, kde růst nabídky dosáhne 2,5 procenta. Pro rok 2019 očekávají developerské firmy v regionech zpomalení růstu na 1,8 procenta, v hlavním městě však bude růst dále pokračovat na přibližně stejné úrovni jako doposud (3,1 procenta). “Situace na trhu rezidenčních nemovitostí zůstane nezměněna v tom smyslu, že objem poptávky bude stále nad úrovní nabídky. Nicméně, s ohledem na výši cen i regulační opatření ČNB, očekávám meziroční pokles poptávky a snížení tempa cenového růstu.” uvádí Pavel Kliment, partner KPMG ČR.

„Odhadovat vývoj nabídky a poptávky v roce 2019 je nejtěžší a nejméně předvídatelný úkol za několik posledních let. Na jedné straně budou působit restrikce ČNB a fakt, že cenová úroveň rezidencí již naráží na reálné možnosti kupujících, na druhé straně vlivem nedostatečné nabídky stále budou subjekty, které budou ochotny kupovat s vidinou bezpečné a výnosné investice. Předpokládal bych tedy stagnaci na obou stranách trhu, který bude vykazovat obdobná čísla jako vloni a letos,“ říká Ján Horváth, CEO divize Real Estate, CTR group. Jeho slova doplňuje Irena Houžvičková, manažerka prodeje, SATPO management, s.r.o. „Mohu hovořit pouze za Prahu, kde se v posledních letech staví jen o pár procent více bytů než stačí k pouhé reprodukci bytového fondu (něco kolem 3 – 5 tisíc bytů). Tento trend bude velmi podobný v nabídce a poptávka mírně klesne. Dle předběžných odhadů na hypotéku nově nedosáhne 8 % současných žadatelů o úvěr, což by mohlo přibrzdit aktuálně i stále výrazný růst cen nemovitostí.“ „Nabídka bude stále nedostatečná, proces povolování staveb je natolik netransparentní a stát nedodržuje lhůty, že není možné oživit trh dostatkem bytů. S tím bude souviset dle mého názoru stagnující poptávka, která se ale bude jevit jako rostoucí,“ dodává Ivor Ševčík, CEO, All Inclusive Development a.s.

Růst poptávky po rezidenčních nemovitostech v tomto i příštím roce opět převýší růst nabídky, a to v celé České republice. Největší nárůst poptávky je očekáván v Praze, kde dosáhne úrovně 3,9 procenta v roce 2018 a 3,2 procenta v roce 2019. V mimopražských regionech v tomto roce predikují ředitelé developerských firem růst poptávky o 3,0 procenta a v příštím pak o dalších 2,2 procenta.

„Poptávka po nových bytech je aktuálně silná zejména kvůli snaze zájemců o hypotéku získat úvěr ještě před zavedením přísnějších doporučení ze strany České národní banky, která začnou platit od října. V dalším období lze předpokládat, že zájem o nové byty mírně poleví. To se odrazí pravděpodobně také na výsledcích za celý příští rok, kdy může poptávka jen v Praze klesnout i pod hranici 5 000 prodaných bytů. Nabídka bude hlavně asi záviset na přístupu úřadů k povolování nových projektů a ekonomickém očekávání veřejnosti,“ komentuje situaci Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema a.s. Svůj pohled přidává také Pavel Malyshev, ředitel, PRECO GROUP s.r.o. „Dle mého názoru situace s nabídkou zůstane stabilní, jelikož posledních deset let ukázalo na velmi nízkou nabídku bytových jednotek od developerů a malý objem projektů v přípravě.  Co se týče poptávky, tak vzhledem ke konjuktuře na trhu celkově a k rostoucím cenám a změnám v podmínkách a sazbách hypoték bude cítit stagnace lokální poptávky a růst poptávky od zahraniční klientely.“

Zvýšenou poptávku po rezidencích kvůli očekávanému zpřísnění podmínek pro čerpání hypotečních úvěrů od října letošního roku dosud zaznamenaly dvě třetiny (67 procent) ředitelů developerských firem. Zbývající třetina developerů se u svých zákazníků s podobným trendem do této chvíle nesetkala.

„Žádný mimořádný skok neevidujeme, což ale může být dané i skutečností, že se zaměřujeme na střední a vyšší segment zákazníků, takže na naše prodeje by chystaná regulace měla mít pouze minimální dopad, pokud vůbec. Výrazný dopad bude určitě mít u masovějšího trhu,“ říká Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl

Z důvodu zpřísnění kritérií pro hypoteční úvěry dojde podle ředitelů především k výraznému nárůstu poptávky po pronájmech (88 procent). V menší míře pak developeři počítají s růstem poptávky po levnějších nemovitostech (56 procent) a obecným poklesem poptávky po rezidenčních nemovitostech vůbec (44 procent). Snížení počtu nových developerských projektů pak avizuje 22 procent ředitelů.

Zdroj/foto: CEEC Research/Ilustrativní foto (www.pexels.com)

Related Posts