2 února, 2023
Výstavba a remodeling

Central Group: Úřady letos posvětily zahájení stavby u 2.348 bytů, poptávka je ale dvojnásobná

Central Group uvádí, že podle nejnovějších čísel Českého statistického úřadu dostalo zelenou k zahájení stavby 2.348 bytů. To je mimochodem na byt stejně jako v loňském roce a jde o nejlepší výsledek v prvním pololetí za posledních pět let. Na první pohled se tedy jedná o skvělý výsledek.

To ale neplatí ve srovnání s reálnými potřebami hlavního města. Stačí se podívat na aktuální poptávku po bydlení v Praze. Jen za první pololetí letošního roku se prodalo 4.750 bytů, tedy asi dvojnásobek toho, co se může začít stavět. Nedostatečný je ale počet povolených bytů i v dlouhodobějším srovnání. Za posledních 5 let dostalo stavební povolení 17.382 bytů, nové kupce si jich ale za tu dobu našlo 29.950.

Hloubětín obohatí LAPPI, bytový areál s duší finského severu

Skutečná poptávka po novém bydlení je ale ještě vyšší. Počet obyvatel metropole rostl v posledních letech tempem okolo 14 tisíc ročně, další minimálně desítky tisíc lidí pak denně dojíždí do Prahy za prací a ideálně by se proto do místa výkonu své práce chtěli přistěhovat. Podle odborných odhadů by hlavní město potřebovalo ročně povolit a postavit minimálně 10 tisíc bytů. Reálně se jich ale povoluje jen asi třetina. Nedostatek nových bytů je tak hlavní příčinou rychlého zdražování nemovitostí.

Světlem na konci tunelu by mohl být nový stavební zákon. Ten ale nabyde účinnosti až v polovině roku 2023 a minimálně ještě několik let poté potrvá, než se jeho důsledky projeví v praxi. Do té doby se bohužel budeme muset smířit s tím, že se naše země bude pohybovat na špici žebříčků v nedostupnosti bydlení.

O společnosti Central Group

Central Group je největším rezidenčním stavitelem v České republice. Za 26 let svého působení dokončil již 180 rezidenčních projektů a prodal více než 16.000 nových bytů, domů a parcel. Veškeré vydělané prostředky investuje do dalšího rozvoje, a proto nepotřebuje pro svou činnost bankovní úvěry.

Central Group se neúčastní žádných veřejných zakázek ani není příjemcem žádných veřejných dotací a každoročně platí českému státu stamilionové částky na daních. Mnoha desítkami milionů korun každý rok také přispívá na obecně prospěšné účely.

Central Group v současnosti vlastní kolem 1,5 milionu m² brownfieldů a pozemků určených k výstavbě, na kterých plánuje více než 30.000 nových bytů. Připravuje celé nové městské čtvrti a na velkých projektech spolupracuje s těmi nejlepšími architekty z ČR i ze světa. V aktuální nabídce společnosti jsou stovky bytů v mnoha lokalitách po celé Praze.

Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s. (Michaela Tomášková – výkonná ředitelka)/Titulní foto – Central Group – Projekt Jižní Výhledy

Related Posts