5 února, 2023
Výstavba a remodeling

Pandemie a omezené úřady ukázaly nutnost digitalizace stavebního procesu

Stavební úřady daly během září zelenou jen 130 novým bytům v bytových domech v Praze. Vyplývá to z dat zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Kvůli pomalému povolování stojí jen v Praze projekty s tisíci novými byty, ale i veřejně prospěšné a dopravní stavby, které roky pouze leží na stolech úřadů. A to doslova. Stavební řízení totiž stále čeká na nutnou digitalizaci. Její potřebu podtrhla současná koronavirová krize, která zasáhla i fungování úřadů.

Digitalizace stavebního procesu

V době, kdy se osobní kontakt omezuje na minimum, se bez komunikace s úřady na dálku už takřka nejde obejít. Pandemie ukázala, jak zásadní je digitalizace pro fungování státu a ekonomiky. Dlouho se o ní mluví i v oblasti stavebního řízení a územního plánovaní. Teď je na ni nejvyšší čas.

České stavebnictví je jednou z hlavních obětí koronakrize, v srpnu propadlo o další desetinu

Právě nová výstavba totiž ekonomiku naší země může znovu nakopnout. Nesmí ji proto brzdit pomalé povolovací procesy, jako je tomu dnes. Stavebník musí obíhat úřady s dokumentací a shánět desítky razítek a celý schvalovací proces často trvá deset i více let.

Park Zahradní Město II.

Urychlení slibuje návrh nového stavebního zákona. Ten sice není dokonalý, ale v mnoha ohledech přináší potřebnou progresi. Pokud se u nás situace s pomalým schvalováním nové výstavby nezmění, může v roce 2030 chybět jen v Praze až kolem 100.000 bytů, tedy bydlení pro zhruba čtvrt milionu lidí.

O společnosti Central Group

Central Group je největším rezidenčním stavitelem v České republice. Za 26 let svého působení dokončil již 180 rezidenčních projektů a prodal více než 16.000 nových bytů, domů a parcel. Veškeré vydělané prostředky investuje do dalšího rozvoje, a proto nepotřebuje pro svou činnost bankovní úvěry.

Central Group se neúčastní žádných veřejných zakázek ani není příjemcem žádných veřejných dotací a každoročně platí českému státu stamilionové částky na daních. Mnoha desítkami milionů korun každý rok také přispívá na obecně prospěšné účely.

Central Group v současnosti vlastní kolem 1,5 milionu m² brownfieldů a pozemků určených k výstavbě, na kterých plánuje více než 30.000 nových bytů. Připravuje celé nové městské čtvrti a na velkých projektech spolupracuje s těmi nejlepšími architekty z ČR i ze světa. V aktuální nabídce společnosti jsou stovky bytů v mnoha lokalitách po celé Praze.

Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s./Titulní foto – Výhledy Chodovec

Related Posts