15 dubna, 2024
Výstavba a remodeling

Energeticky úsporná klinika pro FN Olomouc už slouží svému účelu

Jediný nemocniční objekt svého druhu v České republice, který splňuje nejmodernější standardy pasivní budovy. To je nová budova II. interní kliniky gastroenterologie a geriatrie ve Fakultní nemocnici Olomouc. Od srpna už se do ní stěhují zdravotníci. A v úterý 4. září byla slavnostně otevřena pro veřejnost.

Nová budova s pěti nadzemními a jedním podzemním podlažím vyrůstala od loňského února v sousedství chirurgického komplexu. Stavba s půdorysem ve tvaru písmene U je pozoruhodná také z pohledu celkového designu, technického a konstrukčního řešení. Byla totiž projektována jako budova s téměř nulovou spotřebou energie. Energetická náročnost je desetkrát nižší ve srovnání s prostorami, ve kterých sídlí tyto zdravotnické provozy dnes.

Součástí stavby je také jednotka intenzivní péče se sedmi boxy a čtyři kompletní pětadvacetilůžková oddělení s dvoulůžkovými a jednolůžkovými pokoji, nechybí ani speciálně upravené pokoje pro obézní či jinak handicapované pacienty.

Nová klinika stála téměř 400 milionů korun.

Za projektem stojí firma Adam Rujbr Architects. „Vznikla stavba, která posouvá soudobý standard zdravotnických zařízení směrem k vyšší kvalitě a šetrnosti, což by se mělo stát normou,“ prohlásil architekt. Dodal, že nová klinika má spoustu inovací a je šetrná nejen energeticky, ale myšleno bylo především na uživatele, ať už pacienty nebo personál. Právě sestry a lékaři mohli svými připomínkami zasahovat do konečné podoby projektu, co se týče rozložení prostoru a dalších různých praktických vylepšení.

Budova už od konce srpna slouží pro oddělení geriatrie a během září se tam přestěhuje i provoz II. interní kliniky.

Zdroj/foto: OHL ŽS a.s./Fakultní nemocnice Olomouc (Autor fotografií: Kamil Saliba)

Related Posts