5 února, 2023
Výstavba a remodeling

Fikce souhlasu, která urychlí výstavbu, nezačne platit dřív než za rok. Jak pomoci rychleji?

Šest desítek razítek a dlouhé měsíce čekání, urgování a obíhání úřadů. Martyrium, na které se musí připravit každý investor, který chce něco postavit. Před podáním žádosti o vydání územního rozhodnutí totiž musí oběhat mnoho desítek dotčených úřadů a institucí a získat jejich vyjádření s plánovanou stavbou. Ty si však často dávají s odpovědí na čas a mnohé své stanovisko zašlou po půl roce i déle. Sice tím porušují správní lhůty, ale žádný postih jim za to nehrozí.

Tuto praxi, která významným způsobem prodlužuje přípravu nových staveb, má změnit takzvaná fikce souhlasu. Jde v podstatě o to, že dotčený orgán by se musel vyjádřit nejpozději do 60 dnů a pokud by tak neučinil, automaticky by se to považovalo za souhlas. Stanoviska by si navíc obstarával samotný stavební úřad, čímž by se výrazně ulehčilo investorovi. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) před časem slibovalo, že tato rychlá novela stavebního zákona bude už letos na podzim. Tento šibeniční termín se však nejen nestihne, ale výrazně protáhne. Ministryně Klára Dostálová tento týden na Žofínském fóru přiznala, že změna nezačne platit dříve než příští rok v září. A to ještě není úplně jasné, zda se to vůbec stihne.

Nyní je totiž tato legislativní úprava v takzvaném připomínkovém řízení, ve kterém se k ní vyjadřují jednotlivé resorty.Teprve v lednu ji chce ministryně poslat do vlády a na jaře by pak měla jít do parlamentu. Tento optimistický scénář ale předpokládá bezproblémový průběh. Už nyní to ale vypadá, že se celá věc zadrhne. Neoficiální informace mluví o tom, že MMR už obdrželo minimálně deset zásadních nesouhlasných připomínek. A to ještě novela není ani ve vládě.

Čekat na to, zda politici překročí svůj stín, domluví se mezi sebou a pokusí se urychleně vyřešit současnou katastrofální situaci, příliš nelze. Čísla jsou přitom jasná. Pojďme připomenout jen jediné, byť zrovna to nejvýmluvnější. Český statistický úřad minulý týden upozornil, že se v říjnu v Praze nezačal v bytovém domě stavět ani jediný byt.Bytová výstavba se tak v hlavním městě prakticky zastavila. A to přesto,že se Praha každoročně rozroste o několik tisíc lidí. Kde budou bydlet, zjevně nikoho nezajímá.

Ale abych jen nekritizoval, nabízím i jedno rychlé řešení. Vedení města (a to nejen Prahy) musí okamžitě začít tlačit na jednotlivé stavební úřady, aby urychleně začaly povolovat posuzované stavby. Nutná je zásadní změna myšlení v tom, že stavební úředníci tu nejsou od toho, aby hledali sebemenší a často pouze formální důvod k zablokování jakékoliv stavby, ale aby pomáhali investorům v jejich záměrech. Pokud jsou v souladu s platným územním plánem, což jednoduše zjistí přezkoumáním stanoviska magistrátního odboru územního rozvoje, a splňují i ostatní zákonné náležitosti doložené souhlasnými stanovisky, tak mají povolení vydat neprodleně.

MMR by pak jakožto hlavní garant stavebního práva mělo obratem vytvořit analýzu nejpomalejších stavebních úřadů a zjistit, proč jim to tak trvá. V případě technických, personálních, odborných či jiných problémů by pak měl resort danému úřadu pomoci. Pokud by se stavební úředníci ani po těchto zásazích ministerstva neprobrali ze své letargie, tak asi nemají na svém místě co dělat.

Osvícený politik, který chce po sobě zanechat něco trvalého, si je vědom toho, že bez nových staveb to nejde. Proto by mělo být jeho primárním zájmem, aby se stavělo. Jinak se město promění ve vylidňující se skanzen, v němž poslední věrní rezidenti smutně sledují padající mosty,kolabující silnice a chátrající stavby.

Zdroj/foto: EKOSPOL a.s. (RNDr. Evžen Korec, CSc., Generální ředitel a předseda představenstva)/EKOSPOL a.s., Ilustrativní foto (www.pexels.com)

Related Posts