2 února, 2023
Výstavba a remodeling

Stavebnictví se stále nevzpamatovalo z koronavirové krize, i v září opět kleslo

České stavebnictví prožívá noční můru. Už několik měsíců v řadě razantně klesá a nezdá se, že by se tento trend měl v nejbližší době změnit. Spíše naopak. Také čísla za září ukazují na další propad. Stavební produkce v tomto měsíci podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o dalších 8,2 procenta. Nedaří se hlavně bytové výstavbě, kdy se počet zahájených bytů v celé ČR meziročně snížil o 29,5 procenta a dokončeno bylo o 28,8 procenta bytů méně než o rok dříve. Tragicky dopadlo celé třetí čtvrtletí, kdy stavební produkce v porovnání se stejným obdobím loňského roku klesla o 9,4 procenta.

Věční optimisti mohou sice mluvit o tom, že stavebnictví brzdí svůj pád, když v září klesalo o jeden procentní bod pomaleji než v srpnu. Pravdou ale spíše je, že sektor po předchozích propadech už pomalu nemá kam klesat. Opět se boří v bahně kousek ode dna a jen těžko se bude od něj odrážet.

Pandemie a omezené úřady ukázaly nutnost digitalizace stavebního procesu

Pojďme se podívat na důležitou statistiku zahájených bytů. Letos jich stavební firmy v rámci celé ČR začaly stavět takřka o dva tisíce méně než za prvních devět měsíců loňského roku. Zásadní podíl na tom má hlavní město, kde se letos v rámci nové výstavby začalo od ledna do konce září stavět jen 3109 nových bytů. To je o 1266 zahájených bytů méně než loni za stejné období. Více než polovina celorepublikového poklesu bytové výstavby tak připadá na Prahu.

EKOSPOL – Ekorezidence Hodkovičky

Podobný obraz nabízí i statistika dokončených bytů – v rámci celé ČR letos pokles o dva a půl tisíce bytů, jen v Praze se pak letos zatím dokončilo 3065 nových bytů, tedy o skoro třináct set méně než loni. Dá se proto očekávat, že pokles bytové výstavby bude pokračovat i v následujících měsících, což pro vyčerpaný rezidenční trh a prořídlou nabídku nevěští nic dobrého.

Vyhlídky stavebnictví pro nejbližší období moc příznivé nejsou. Soukromí investoři budou mít co dělat, aby se vypořádali s následky koronavirové krize a už druhého letošního lockdownu, stejně tak stát se bude v následujících týdnech zaměřovat hlavně na boj se zdravotními a sociálními důsledky pandemie. I kdyby stát uvolnil peníze na stavební investice, jen těžko je bude realizovat. Složitý a zablokovaný proces povolování staveb se jen tak nezmění. Nový stavební zákon, který zatuchlou legislativu mění, se teprve včera dostal do prvního čtení ve sněmovně. Nové projekty tak zcela jistě nespadnou z nebe a bude trvat mnoho let, než se prokoušou administrativním povolovacím peklem k zahájení stavby. České stavebnictví proto žádná růžová budoucnost nečeká.

O společnosti EKOSPOL

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 28 let na trhu úspěšně dokončil 56 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Jako jediný z velkých developerů má všechny byty vyprodány dlouho před dokončením. Společnost je podle magazínu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy. EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku.

Zdroj/foto: EKOSPOL a.s./Titulní foto (www.pixabay.com)

Related Posts