15 dubna, 2024
Výstavba a remodeling

Twin City Tower: dominanta Bratislavy dosáhla nejvyššího bodu

Společnost PSJ Concrete završila výstavbu skeletu moderní administrativní výškové budovy Twin City Tower, která se zařadí mezi dominanty slovenského hlavního města. Železobetonová monolitická konstrukce, která byla realizována v bratislavské lokalitě Mlynské Nivy pro developerskou skupinu HB REAVIS, dosáhla nejvyššího bodu na konci ledna 2018.

Výškový kancelářský objekt Twin City Tower roste přímo proti centrále VÚB na rohu ulic Karadžičova a Mlynské Nivy. Jeho široká osmipodlažní podnož architektonicky naváže na tři dokončené objekty projektu TWIN CITY, jejichž železobetonovou nosnou konstrukci od září 2014 do prosince 2015 provedli pracovníci specializovaného střediska PSJ. Budova počítá s celkem 24 nadzemními podlažími a výškou 92 metrů, která je shodná s protější centrálou banky. Na 22 podlažích vznikne 37 tisíc metrů čtverečních hrubé pronajímatelné plochy a nejvyšší patro bude ukrývat technologie. Parkovaní zabezpečí tři podzemní podlaží garáží s kapacitou 461 stání. Oválná administrativní věž bude využívat inteligentních technologií, které zaručí efektivní provoz budov, jenž bude šetřit nejen náklady, ale i životní prostředí.

Součástí dodávky PSJ bylo provedení základové desky, dokončení střech spádovými betony pod hydroizolace. Zásadní rozsah samozřejmě tvořila realizace kompletní monolitické konstrukce. „Betonáž skeletu byla náročná zejména v úseku od 10. do 24. nadzemního podlaží, kdy jsme na každé patro měli s ohledem na termínový tlak pouhých 8 dnů. Těší nás, že se nám náročný harmonogram i za cenu nočních směn podařilo zvládnout. Díky tomu jsme eliminovali skluz, který stavba nabrala při zemních pracích,“ poskytl základní informace hlavní stavbyvedoucí Petr Smrž.

Šéf dodávky PSJ Concrete objasnil konstrukční specifika výstavby výškového objektu Twin City Tower: „Pro skelet vyšších pater jsme poprvé v bohaté historii firmy zvolili trochu odlišný systém bednění stropních konstrukcí. Učinili jsme tak kvůli urychlení výstavby, úspoře bednícího materiálu a větší bezpečnosti práce ve výškách. Jedná se o bednění z atypických stropních stolů, které tvoří bednění trámu protínající stropní hlavici a to celé je ještě do oválného půdorysu. Tento netradiční postup však neplatí pro konstrukci tří nejvyšších podlaží. Ve spolupráci s dodavatelem bednění PERI jsme pro jejich realizaci museli vymyslet jiný systém bednění stěn a podpěrných konstrukcí. Tato změna sledovala hlavně zvýšení bezpečnosti prací při betonáži vysokých obvodových stěn věžové budovy. V devadesáti metrech nad zemí přeci jenom panují jiné povětrnostní podmínky a rizika než v nižších patrech,“ upřesnil Smrž.

Zdroj/foto: PSJ, a.s./PSJ, a.s., HB Reavis Slovakia a.s.

Related Posts