4 února, 2023
Výstavba a remodeling

Začala oprava historického Bakešova pavilonu v Brně na Žlutém kopci

Minulý týden se dělníci z moravské divize společnosti OHL ŽS pustili do rekonstrukce Bakešova pavilonu na Žlutém kopci v Brně. Během dvou let budova projde kompletní modernizací, přibudou nové prostory i operační sály, navenek si však zachová historický ráz a rovněž zmizí socialistická přístavba ze 60. let.

Pavilon je součástí Masarykova onkologického ústavu v Brně, pojmenovaný po významném lékaři a zakladateli tehdejší chirurgické nemocnice Jaroslavu Bakešovi. Pro své účely slouží již více než sto let, ale historická budova už nevyhovuje současným standardům.

Po rekonstrukci bude s dalšími pavilony v areálu propojen dvěma koridory. Na obou bočních stranách pavilonu vzniknou nové přístavby se schodišti a bezbariérovým přístupem. Vzniknou nové ambulance i operační sály, díky tomu se zvýší kapacita a zvedne efektivita práce. Prostor bude i pro nové technické zázemí.

Rekonstrukce potrvá do roku 2020. Opraví ji OHL ŽS ve sdružení s firmou Unistav Construction. Práce budou probíhat za běžného provozu, rozdělí se však do čtyř etap a každá část bude zkolaudována zvlášť, aby bylo možné prostory ihned využívat.

Celková rekonstrukce přijde na cca 428 milionů korun (s DPH). V částce jsou započítány náklady na opravu, ale i veškeré vybavení.

Společnost OHL ŽS navazuje na již realizované nebo probíhající opravy historických budov. Velmi významná byla rekonstrukce fasád Národního divadla v Praze, nyní opravuje například historickou vilu v Praze (budoucí sídlo Památníku národního písemnictví), pavilon nemocnice v Českých Budějovicích (budoucí psychiatrické oddělení), bývalou školu v Písku (budoucí knihovna) a také Janáčkovo divadlo v Brně i jeho nedaleký depozitář v historické budově.

Zdroj/foto: OHL ŽS, a.s. (vizualizace: AK Burian-Křivinka)

Related Posts